Mossad dhe filmat – si spiunët izraelitë pushtuan ekranet

Drama hit ‘Teheran’ është e fundit në një seri thrillerash që tregtojnë në mistikën e shërbimit sekret të Izraelit


Nga Mehul Srivastava

Kur një seri shpërthimesh të pashpjegueshme tronditën Teheranin në korrik, aktorja izraelite Niv Sultan postoi një video të saj duke parë lajmet, me një shprehje të butë në fytyrën e saj.

Për adhuruesit e dramave spiune izraelite, videoja kishte kuptim të plotë – zonja Sulltan është ylli i Teheran, një shfaqje televizive rreth një hakeri të Mossad kontrabanduar në Iran për të ndihmuar në hedhjen në erë të një vendi sekret bërthamor.

Shfaqja, e nisur dhe transmetuar në mënyrë të paligjshme këtë verë në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme, përfshirë Iranin, është e fundit në atë që është bërë eksporti kulturor më i qëndrueshëm i Izraelit: thriller spiunazhi që tregtojnë në mistikën e shërbimeve sekrete të Shtetit Hebre, të dy të frikësuar dhe të admiruar në rajon. Këtë fundjavë do të nisë në SHBA në Apple TV.

Në muajt e fundit, sezoni i fundit i Fauda (Kaos), vazhdimisht ka qenë ndër shfaqjet më të shikuara në Liban, Jordan dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në Netflix, me audiencën arabe të intriguar nga shfrytëzimet e një njësie izraelite në hije që operon fshehurazi në Bregu Perëndimor dhe Rripi i Gazës.

The Red Sea Diving Resort (Resorti i Zhytjes në Detin e Kuq), një film për evakuimin e guximshëm të Mossad të hebrenjve Etiopianë nga një luftë civile e vitit 1984, gjithashtu ka një audiencë besnike.

‘Fauda’ ka qenë një nga shfaqjet më të shikuara në Netflix në Liban, Jordani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe © Netflix

 

“Të gjithë dimë të qeshim, si të dashurohemi, por nuk e dimë të gjithë se si duket bota e spiunit”, tha Avi Issacharoff, gazetari që bashkë-shkroi Fauda, ​​hiti i parë ndërkombëtar i televizionit izraelit. “Kjo nuk është thjesht një klishe, se kjo është një botë në errësirë, dhe kaq papritur për të gjetur dhe mësuar rreth botës së spiunazhit përmes një lente realiste – njerëzit tërhiqen nga kjo.”

Edhe Sacha Baron Cohen, aktori i famshëm për të luajtur personazhe satirikë si në filmin Borat, braktisi komedinë për të luajtur Eli Cohen, një agjent i njohur izraelit i dyfishtë i ngulitur në qeverinë Siriane para Luftës Gjashtë Ditore të 1967 dhe i varur në një shesh publik në Damask pasi u zbulua.

“Për fat të keq, këto janë titujt në të cilët jemi shumë shpesh, për shkak të situatës këtu,” tha Arik Kneller, agjenti që shiti shfaqjen izraelite të Prisoners of War (Të Burgosurve të Luftës), e cila u ribër si seriali hit amerikan Homeland. “Duket se ky është pretendimi ynë për famë jashtë vendit, ndërsa në Izrael, njerëzit po tregojnë histori më personale dhe më pak politike, veçanërisht në kinema.”

Izraeli ka një histori serioze letrare dhe kinematografike – duke përfshirë librat e Amos Oz dhe Yuval Noah Harari si dhe filma të tillë si Waltz With Bashir i nominuar për Oskar – por shfrytëzimet e spiunëve dhe vrasësve të tij janë bërë një vend fitimprurës.

Ashtu si India është e njohur më së miri për Bollywood, dhe Kina për kung fu-në dhe dramat e saj historike të epokës Han, lindja e dhunshme e Izraelit dhe betejat e saj të vazhdueshme me fqinjët e saj e kanë bërë spiunazhin ujin e saj kulturor.

Një pjesë e suksesit komercial mund të lidhet drejtpërdrejt me reputacionin e Mossad, agjencia e huaj e spiunazhit e Izraelit, tha Avner Avraham, i cili doli në pension pas 28 vitesh me shërbimin dhe krijoi një konsulencë kinemaje dhe zyre të folësve të quajtur The Spy Legends Agency.

“Në botën e spiunazhit, agjensitë janë gjithmonë sekrete dhe gjithmonë në majën e imagjinatës së njerëzve”, tha Avraham, i cili këshilloi aktorin Ben Kingsley për rolin e tij si Adolf Eichmann, krimineli i luftës nazist i cili u rrëmbye nga Mossad në Argjentinë në vitin 1960 dhe u soll në gjyq në Jeruzalem.

Ben Kingsley në filmin 2018 ‘Operation Finale’ ku ai interpretoi kriminelin nazist të luftës Adolf Eichmann

 

Ndihmon gjithashtu që është politikë zyrtare izraelite që spymasterët të mburren me shfrytëzimet e tyre, duke shtuar perceptimin në Lindjen e Mesme se Mossad është kudo, duke dëgjuar gjithçka.

Dështimet e turpshme janë shumë më të mëdha se sukseset, duke përfshirë, së fundmi, frymëmarrjen nga një depo e braktisur në Teheran e të gjithë arkivave bërthamore të Republikës Islamike, shfaqur me krenari në TV nga Kryeministri Benjamin Netanyahu në Prill 2018.

Realizmi ndihmon gjithashtu, tha Sima Shine, e cila vëzhgonte Iranin për pjesën më të madhe të karrierës së saj në Mossad dhe Këshillin e Sigurimit Kombëtar dhe vëzhgonte Teheranin nga afër kur transmetohej në Izrael.

“Është mirë që ata i japin shumë kredi aparatit të sigurisë [në Iran] dhe nuk i tregojnë ata si budallenj – përkundrazi i tregojnë se veprojnë mjaft mirë”, tha ajo. “Ne i shohim demonstratat nga studentët, kundër demonstratat dhe partitë e fshehura të të rinjve – ne e dimë se të gjitha këto gjëra po ndodhin në Iran.”

Iranianët ishin magjepsur njësoj nga drama dhe ishin të shqetësuar nga pasaktësitë, tha Holly Dagres, një bashkëpunëtore iraniano-amerikane jo-rezidente në Këshillin e Atlantikut, think-tank me bazë në Uashington.

“Kjo është hera e parë që një audiencë e gjerë izraelite merr një paraqitje të shkurtër të armikut të tyre, Iranit, përtej ciklit të lajmeve. Kjo është gjithashtu hera e parë që iranianët panë se çfarë mendojnë izraelitët, në një farë mase, për ta, ”tha ajo.

Koha gjithashtu ndihmoi. “Shpërthimet e pazakonta duhet të kenë shtuar më shumë interes në seri për të dy audiencat pasi ato shërbyen pa dashje si publicitet për Teheranin sepse komploti ka të bëjë me Izraelin që merr objektet bërthamore.”

Për regjisorët dhe krijuesit e filmave izraelitë, shpresa është që arti tjetër përfundimisht të vijë në skenën ndërkombëtare. Një shfaqje, Shtisel, për komunitetin ultraortodoks, tashmë është në Netflix, dhe të tjerët, të tilla si Yellow Peppers, në lidhje me një fëmijë autik, u ribërë si The Word për televizionin britanik.

“Gjërat e dukshme kanë kaluar,” tha Z. Kneller, i cili shpreson që shkrimtaret televizive Izraelite së shpejti do të vijnë të dominojnë prodhimin kulturor, duke treguar për nominimin e së Enjtes për Emmy për Fifty, një seri nga Yael Hedaya, rreth një skenaristi izraelit që mbush 50 vjeç. “Ndoshta tani gjërat më pak të dukshme do të shkëlqejnë gjithashtu.”

Burimi: Financial Times

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike