Studimi izraelit, qelizat mund të ripërdoren për të bërë inde dhe organe të reja

Studimi është kryer bashkërisht nga Profesoresha Carmit Levy e Departamentit të Gjenetikës dhe Biokimisë Molekulare Njerëzore në Shkollën Sackler të Mjekësisë në Universitetin e Tel Avivit dhe Dr Jacob Hanna i Institutit Weizmann.


Hulumtimi izraelit i kthen qelizat e trurit në qeliza të lëkurës.

Një studim i ri nga studiuesit në Universitetin e Tel Aviv zbulon se është e mundur të ripërdoren qelizat e pjekura për të bërë inde dhe organe të reja.

Studimi, i bazuar te minjtë, është kryer bashkërisht nga Profesoresha Carmit Levy e Departamentit të Gjenetikës dhe Biokimisë Molekulare Njerëzore në Shkollën Sackler të Mjekësisë në Universitetin e Tel Avivit dhe Dr Jacob Hanna i Institutit Weizmann.

Siç shpjegohet nga Universiteti përmes një njoftimi për shtyp, kur qelizat zhvillohen, ato ndryshojnë në organe të ndryshme me funksione të ndryshme: kocka, zorrët, truri dhe kështu me radhë.

Studimi tregon, për herë të parë, se ky proces nuk është i pakthyeshëm: ju mund “të ktheheni prapa kohë” dhe të transformoni një qelizë të pjekur që tashmë luan një rol në trup në një qelizë krejtësisht të ndryshme.

Siç është shpjeguar nga Prof. Levit, ky studim hap derën për aplikime të shumta të tjera – nga transplantet, e cila do të eliminonte listat e gjatë duke pritur dhe për të eliminuar problemin e përbashkët të refuzimit për të ndoshta një ditë do të shërojë edhe shurdhimin, shkruan Silicionwadi.it.

Testet laboratorike

Shkencëtarët morën qeliza nga pjesë të ndryshme të miut – stomaku, zorra, indet lidhës, zemra dhe truri – dhe i vendosën këto qeliza në një zgjidhje duke aktivizuar kalimin gjenetik MITF (faktori transkriptues i lidhur me Micophthalminë), i cili është përgjegjës për prodhimin e melanociteve. Përmes kësaj metode, një qelizë stomaku u transformua në një qelizë epiteliale (që ndahen për të riparuar një plagë).

Me fjalë të tjera, të gjitha gjenet janë të pranishme në të gjitha qelizat, por ato janë mekanizmat gjenetike që u lejojnë atyre të manifestohen në vendin e duhur, por mbeten të fjetur kudo. Çdo qelizë ka një lloj “ndaluesi” që mund të aktivizohet dhe në këtë rast shkencëtarët kanë aktivizuar kalimin e MITF për të krijuar melanocite nga qelizat e përcaktuara fillimisht për qëllime të tjera.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.