Kryetari i Bet Israel Kosova pret ushtarakët amerikanë të Bondsteel

Kryetari i Bet Israel Kosova, Dr. Hysen Hyseni, priti Kapelanin Major Paul Girdley dhe asistent-Rreshter z. Latta


Kryetari i Jewish Community – Bet Israel Kosova, Dr. Hysen Hyseni, priti në një takim në selinë e saj në Prishtinë, Kapelanin Major Paul Girdley dhe asistent-Rreshter z. Latta, përfaqësues të shërbimit fetar në Kampin Ushtarak Bondsteel.

Postimi

Sot patëm nderin dhe kënaqësinë të mirëpresim në zyrën e Komunitetit tonë Kapelanin Major Paul Girdley dhe asistent-Rreshter z. Latta, përfaqësues të shërbimit fetar në Kampin Ushtarak Bondsteel.

Ishte takim shumë konstruktiv,ku nder të tjera u diskutua dhe për rëndësinë e takimeve ndërfetare në Kosovë.

Sot patëm nderin dhe kënaqësinë të mirëpresim në zyrën e Komunitetit tonë Kapelanin Major Paul Girdley dhe…

Posted by Jewish Community – Bet Israel Kosova on Thursday, January 12, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike