Boaz Rodkin: Ishte një nder i madh për mua të përfaqësoja Izraelin në Shqipëri!

Unë besoj se fjala “Izrael” në Shqipëri është në një masë të madhe e lidhur me natyrën demokratike, pluraliste, dinamike dhe të lulëzuar të vendit tonë.


Nga Boaz Rodkin, Ish-Ambasador i Izraelit në Shqipëri

Ishte një nder i madh për mua të përfaqësoja Izraelin në Shqipëri për katër vjet, midis 2015 dhe 2019.

Qëndrimi im në Shqipëri ka qenë interesant, emocionues dhe mbi të gjitha shumë i kënaqshëm.
Unë u inkurajova shumë nga numri i madh i miqve të Izraelit të cilët i takova pothuajse në të gjitha sferat e jetës.

Kolegët e mi në Ambasadë dhe unë jemi përpjekur të ndërtojmë ura të reja, të zgjerojmë dialogun me të gjitha pjesët e shoqërisë shqiptare. Ky proces nganjëherë ishte i ndërlikuar, por në një masë të madhe ishte i suksesshëm.

Unë besoj se fjala “Izrael” në Shqipëri është në një masë të madhe e lidhur me natyrën demokratike, pluraliste, dinamike dhe të lulëzuar të vendit tonë. Izraeli në Shqipëri është “Start-up Nation”, një qendër e krijimtarisë dhe inovacionit në fushat e shkencës, kërkimit, teknologjive të përparuara dhe krijimit kulturor.

Isha shumë krenar dhe i nderuar që mund të përfaqësoja Izraelin në Shqipëri. Pavarësisht se ishte disi një udhëtim sfidues dhe ndonjëherë edhe një i vështirë, unë u largova nga ky vend i bukur me shumë kënaqësi, optimizëm dhe me ndjenjën se marrëdhëniet midis dy vendeve tona po lëviznin në drejtimin e duhur dhe po përmirësoheshin.

 

 

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike