Larry Luxner, gazetari izraelit i dashuruar me targat shqiptare: Hebrenjtë janë në borxh me shqiptarët

Në një intervistë për “Ballkan Update”, ai përshkroi përjetimet e udhëtimeve në Shqipëri ndër vite dhe pasionin për targat shqiptare.


Gazetari izraelit Larry Luxner është shumë i apasionuar pas koleksionimit të targave nga vende të ndryshme të botës. Në koleksionin e tij, ka targa që i përkasin Shqipërisë. Në një intervistë për “Ballkan Update”, ai përshkroi përjetimet e udhëtimeve në Shqipëri ndër vite dhe pasionin për targat shqiptare.

Gjatë intervistës me gazetaren Linda Karadaku, ai tregoi se e vizitoi për herë të parë Shqipërinë kur sapo kishte dalë nga komunizmi. “Vizita ime e parë ishte në vitet ’90 kur Shqipëria ishte hapur dhe si një reporter doja të merrja disa targa makinash. U riktheva sërish dhe pata mundësi që të merrja më shumë targa”.

“Shqipëria është një vend normal tashmë. Ishte hera e parë që vija në një vend të tillë dhe tani është thjesht një vend evropian dhe mendoj se njerëzit janë të dashur. Është një nga vendet e mia të preferuara në botë. Izraeli ka qenë një vend i ndaluar në regjimin e Enver hoxhës dhe ka ndryshuar 180 gradë.

Mendoj se Shqipëria është një ndër vendet proizraelite.”, theksoi ai. Mes të tjerash, ai foli dhe për ndihmën e shqiptarëve ndaj hebrenjve teksa u shpreh se nuk hapën vetëm dyert por gjithashtu rrezikuan jetën për ta. “Shqipëria është një vend i vogël, vend miqësor dhe të orientuar nga familja.

Një vend me përqindje të lartë myslimanësh. Ka bërë shumë për hebrenjtë, një ndër vendet në Evropë që ka ndihmuar dhe askush nuk e thotë këtë.”, tha ai duke shtuar më tej: Shqipëria bëri më tepër se të hapte dyert për hebrenjtë. Rrezikuan jetën që të shpëtonin hebrenjtë dhe normalisht ne do ta kujtojmë këtë gjë.”

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.