Imami Labinot Maliqi: “We Remember”. Kosova shpëtoi shumë hebrenj!

Imami i njohur kosovar, me një foto-mesazh, iu bëri homazh viktimave të pafajshme hebreje gjatë Holokaustit


Imami i njohur kosovar, Labinot Maliqi, Drejtor ekzekutiv i organizates joqeveritare “Qendra Kosovare për Paqe”, me anë të një foto-mesazhi “We Remember” (“Ne Kujtojmë”, iu bëri homazh viktimave të pafajshme hebreje gjatë Holokaustit në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, ku u shfarosën në kampet naziste rreth 6 milionë hebrenj.

Imami thekson faktin se, shumë hebrenj mbijetuan me ndihmën e popullatës myslimane shqiptare të Kosovës

Postimi i imamit Labinot Maliqi

Shumë hebrenj mbijetuan me ndihmën e popullatës myslimane shqiptare të Kosovës. Si një kosovar, një musliman dhe një imam, është detyra ime të kujtoj viktimat e pafajshme të nazistëve, dhe të denoncoj të gjitha mizoritë e liga.

#WeRemember
#InternationalHolocaustRemembranceDay

Many jews survived with the help of the Albanian Muslim population of Kosova. As a kosovar, a muslim and an Imam it is…

Posted by Labinot Maliqi on Monday, January 23, 2023

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.