Akademia e Shkencave dhe Israeli House of Albania, konferencë shkencore për Shqiptarët dhe Hebrenjtë

25 janar 2023 – Konferencë shkencore ndërkombëtare me temë “Shqiptarët dhe hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore”


Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës (International Holocaust Remembrance Day (Shoah), më 25 janar 2023, ora 10.00, në sallën “Aleks Buda”, Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Israeli House of Albania do të organizojnë: Konferencë shkencore ndërkombëtare me temë “Shqiptarët dhe hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore”. 

I. Përshëndetje dhe fjalë rasti:

► Akad. Skënder Gjinushi, Kryetar i Akademisë së Shkencave (anëtare e Lëvizjes Kundër Antisemitizmit / Combat Anti-Semitism Movement dhe pjesëtare e International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA);
► Sh. E. Galit Peleg, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Shqipëri.

II. Kumtime:

Seanca e parë: 10.00-11.30
Drejtojnë seancën: Pëllumb Xhufi, Felicita Jakoel
1. Pëllumb Xhufi, Hebrenjtë në Àrbërin e shekujve të Mesjetës;
2. Felicita Jakoel, Dëshmi të dorës së parë për hebrenjtë në Shqipëri;
3. Arben Cici, Shqipëri – Izrael: aspekte diplomatike dhe sfida;
4. Artan Puto, Politikat e administratës shtetërore shqiptare ndaj hebrenjve në gjysmën e dytë të viteve 1930;
5. Shaul Yanai, Holocaust research in the world – a view from Israel;
6. Monika Stafa, Ardhja e hebrenjve në Shqipëri ndërmjet dy luftërave.
Seanca e dytë: 12.00-13.30
Drejtojnë seancën: Marenglen Kasmi, Ido Zelkovitz
1. Pranvera Dibra, Roli i legatave diplomatike shqiptare për lehtësimin e ardhjes së hebrenjve në Shqipëri në vitet 1930;
2. Àt Gazmend Tinaj, Izraeli sot me sytë e një pelegrini shqiptar;
3. Ido Zelkovitz, Hajj Amin Al-Husayini in the service of Nazi Germany: bringing the Palestinian-Israeli conflict to the Balkan;
4. Marenglen Kasmi, Qendrimi i shqiptarëve në Kosovë ndaj hebrenjve;
5. Aleksandr Russakov, Gjuhët e hebrenjve të Evropës nga pikëpamja e teorisë së kontakteve gjuhësore;
6. Andi Pinari, Ilira Sulo, Riatdhesimi i hebrenjve në mbarim të luftës së ftohtë;
7. Shaban Sinani, Hebrenjtë dhe shqiptarët në rrjedhë të kohërave përmes dëshmish antropologjike;
8. Alban Reli, Perspektiva për studimin e Holokaustit në Shqipëri.
Përkujdesës i veprimtarisë: prof. dr. Shaban Sinani
Koordinator: dr. Arben Skënderi

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike