Ambasadorja Demiri merr pjesë në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit

I pranishëm ishte edhe Eli Cohen, Ministër i Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit.


Ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Ines Demiri, me ftesë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, në praninë edhe të trupit diplomatik në Izrael, mori pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit.

I pranishëm ishte edhe Eli Cohen, Ministër i Punëve të Jashtme të Shtetit (MPJ) të Izraelit, i cili iu adresua të pranishmëve me një fjalë rasti.

Postimi i Ambasadores Demiri

Me ftesë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, në praninë e korit diplomatik në Izrael, pata nderin të marr pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit.

Shkëlqesia e Tij z. Eli Cohen, Ministër i Punëve të Jashtme të Shtetit (MPJ) të Izraelit iu adresua të pranishmëve me një fjalë rasti.
Ish-diplomati i ndjerë nga Republika e Perusë, z. José Gambetta u nderua në memorialin e MPJ për Diplomatët e Huaj të nderuar si “Fisnikë mes kombeve” në kuadër të ceremonisë së personifikuar përkujtimore të ndezjes së qirinjve me ç’rast u z. Gambetta u njoh si fisnik mes kombeve.

Në këtë ngjarje u shfaq edhe filmi i animuar “Sekretet e babit tim”, të bazuar në romanin grafik me të Michel Kichka, i cili foli me të pranishmit për vështirësitë në të cilat kishte kaluar familja e tij gjatë Holokaustit.

Me ftesë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, në praninë e korit diplomatik në Izrael, pata nderin…

Posted by Ines Demiri on Wednesday, January 25, 2023

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.