Besa e Përjetshme!

“Besa e Përjetshme”, takim përmbyllës i veprimtarive në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit dhe kushtuar 31-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit


Nga Lindita Nikolla, Kryetare e Kuvendit

“Besa e Përjetshme”, takim përmbyllës i veprimtarive në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit dhe kushtuar 31-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit

Marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe hebrenjve nuk janë një çështje shtetërore, por një dimension i ndërtimit shpirtëror të dy kombeve dhe dy popujve tanë.

Mirënjohje brezave që me humanizmin, besën dhe zemrën e gjerë na skalitën në historinë botërore si një popull i vogël, por mbrojtës i madh i hebrenjve.

Si partnerë strategjikë me aleatin tonë të madh, 🇺🇸, 🇦🇱 dhe 🇮🇱 do të vijojmë të jemi në avangardë të luftës kundër terrorizmit.

Kuvendi do të vijojë të kontribuojë që 🇦🇱, si lidere rajonale e luftës kundër antisemitizmit, ta realizojë me sukses këtë mision.

Angazhimi ynë është pjesë e aspiratave drejt 🇪🇺, e kontributit si anëtar i NATO-s dhe në aleancën kundër terrorizmit, për një botë të sigurt, me mirëqenie, paqe e drejtësi.

Kuvendi do të intensifikojë bashkëpunimin me Knesset, për të mbështetur bashkëpunimin dypalësh dhe miqësinë emblematike mes shqiptarëve dhe hebrenjve.

🇦🇱🤝🇮🇱

(Marrë nga postimi në Facebook, i autores)


Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit