“Mbrojtja kibernetike”, si Izraeli po e mahnit botën!

Në Izrael, ndërgjegjësimi nis me qytetarët e shkon deri në institucionet më të rëndësishme, qeveria, ushtria, spitalet etj


Siguria kibernetike është një sfidë që duhet fituar duke i mësuar njerëzit sesi të mbrohen.

Në Izrael, ndërgjegjësimi nis me qytetarët e shkon deri në institucionet më të rëndësishme, qeveria, ushtria, spitalet etj. Përballë rrezikut nga sulmet kibernetike, të cilat vijnë më së shumti nga Irani, qeveria izraelite me nismë të kryeministrit po ngre një kupolë kibernetike.

Roli i saj, ngjashëm me kupolat prej betoni do të jetë mbrojtja, nën filozofinë “më mirë parandalimi”. Në videomesazhin drejtuar punimeve të panairit të kibernetikës në Tel Aviv, Netanjahu tha se të gjitha demokracitë në botë duhet të bashkojnë burimet në një mbrojtje të tillë.

“Kemi një rritje te sulmeve kibernetike dhe kjo çështje duhet te adresohet. Ne po krijojmë një kupolë kibernetike, e cila mbledh të dhëna nga shume burime dhe merret me sulmet teksa janë duke ndodhur. Izraeli është kthyer në një fuqi udhëheqëse për sa i përket mbrojtjes kibernetike si në sektorët qeveritarë dhe ata privatë.  Ne kemi një rritje dinamike në shkatërrimin e sulmeve kibernetike me shënjestër infrastrukturën shtetërore. Çështje urgjente është adresimi shtimit të sulmeve ransomware. Për këtë, na duhet bashkëpunim me sektorin privat. Ne po ndërtojmë një shkollë për për shkencat kibernetike në Be’er Sheva ku do të studiojnë 20.000 studentë”.

“Po zprapsim mijëra sulme në vit. Sulme që po mos t’i parandalonim do të na kushtonin miliona. Duhet të vendosim besimin digjital. Dua ta nderojmë së bashku kupolën kibernetike. Le t’i ndërtojmë të gjithë. Çdo gjë tjetër do të na kushtojë më shumë“, tha Gaby Portnoy, Drejtor i përgjithshëm në drejtorinë kibernetike të Izraelit.

“Kam parë raportimet për sulme kibernetike të Iranit ndaj strukturave ushtarake dhe civile në Izrael. Janë sulme të sponsorizuara nga shteti iranian dhe ndaj infrastrukturës amerikane. Sulme ndaj sistemit shëndetësor, digave, sistemit financiar etj. Ne kemi ndërtuar një model sesi agjencitë duhet të punojnë së bashku. Ndajmë informacione në kohë reale mbi kërcënimet. Dhe vitin e kaluar krijuam partnershipin për kupolën kibernetike”, u shpreh Robert Silvers, nënsekretari amerikan i shtetit.

Në javën e sigurisë kibernetike të organizuar në Izarel zyrtarët po shpjegojnë konceptin se Kupola me të cilën në Izrael mbrohet çdo strukturë nga sulmet kibernetike është hallka e fundit e një zinxhiri që nis me ndërgjegjësimin e çdokujt.

Ekziston një linjë e veçantë shërbimi si urgjencat dhe policia ku çdo qytetar që dyshon se i është hakuar telefoni ose kompjuteri telefonon për të kërkuar ndihmë. /Top Channel

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023