Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit


Yossi Cohen, i cili doli në pension si kreu i Mossad, dha detaje shumë specifike të aktivitetit të fundit të Mossad kundër Iranit, ndërveprimet e tij me Kryeministrin Benjamin Netanyahu, rolin e tij në normalizimin e Izraelit me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe karrierën e tij të fshehtë në një intervistë të jashtëzakonshme në televizionin izraelit të transmetuar të enjten në mbrëmje.

Cohen intimuar se agjencia e tij shpërtheu centrifugën nëntokësore të Iranit në Natanz, dha një përshkrim të saktë të operacionit 2018 në të cilin Mossad vodhi arkivin bërthamor të Iranit nga kasafortat në një depo në Teheran, konfirmoi se shkencëtari i lartë i vrarë iranian Mohsen Fakhrizadeh kishte qenë në Mossad pamjet për vite me radhë, dhe tha se regjimi duhet të kuptojë se Izraeli do të thotë ajo që thotë kur zotohet të parandalojë Iranin që të arrijë armët bërthamore.

Në atë që do të dukej të ishte intervista më zbuluese e dhënë ndonjëherë nga një shef i Mossad kaq afër fundit të shërbimit të tij aktiv, Cohen, i cili u emërua nga Netanyahu, tha se nuk përjashtoi përpjekjen për t’u bërë kryeministër një ditë, megjithëse ai për momentin nuk po sodiste një ambicie të tillë.

Intervista u miratua me sa duket nga censorët ushtarakë të Izraelit dhe Cohen ishte i kujdesshëm në raste të shumta, por megjithatë foli për karrierën e tij, filozofinë dhe operacionet kryesore me një hapje dhe detaje rrënjësisht atipike të shefave të spiunëve, veçanërisht atyre që shërbimi i tyre ka përfunduar vetëm kohët e fundit.

Në fillim të më shumë se një orë bisedash për emisionin dokumentar të gazetarit Ilan Dayan “Uvda” (Fakt) në Kanalin 12 të Izraelit, Cohen tregoi se ai ishte thellësisht i njohur me vendet e ndryshme bërthamore të Iranit dhe tha se, nëse do t’i jepej mundësia, ai do të çojeni Dayan në “bodrumin” nëntokësor në Natanz, ku, tha ai, “centrifugat përdornin.”

“Nuk duket më si?” Pyeti Dayan.

“Në të vërtetë”, tha Cohen.

“Në qoftë se ata nuk e rregulluan atë,” tha ajo.

“Nuk duket sikur dukej më parë”, këmbënguli Cohen.

Cohen nuk e konfirmoi në mënyrë të qartë përgjegjësinë për sabotimet në Natanz në intervistë, por tha më përgjithësisht: “Ne i themi shumë qartë [Iranit]: Ne nuk do t’ju lejojmë të merrni armë bërthamore. Çfarë nuk kupton? ”

Dayan vuri në dukje se dy shpërthime të mëdha në Natanz iu atribuan në raportet e huaja Mossad në vitin e kaluar dhe tha se “një sasi e madhe eksplozivi” ishin ndërtuar në një platformë mermeri të përdorur për të ekuilibruar centrifugat. “Njeriu që ishte përgjegjës për këto shpërthime, bëhet e qartë, u sigurua t’u siguronte iranianëve themelin prej mermeri mbi të cilin vendosen centrifugat,” tha Dayan. “Ndërsa instalojnë këtë fondacion brenda objektit Natanz, ata nuk kanë ide se ai tashmë përfshin një sasi të madhe eksplozivi.”

Duke ndjekur Fakhrizadeh

Lidhur me Fakhrizadeh, i identifikuar nga Izraeli si babai i programit mashtrues bërthamor të Iranit, i cili u vra në një pritë afër Teheranit në nëntor 2020 që i është atribuar gjerësisht Izraelit, Cohen tha se ai ishte shikuar nga Mossad për vite me rradhë dhe se Mossad ishte fizikisht afër tij para nëntorit 2020.

Personeli ushtarak iranian qëndron pranë arkivolit me flamur të Mohsen Fakhrizadeh gjatë një ceremonie funerali në Teheran, 2 dhjetor 2020 (AP përmes Ministrisë së Mbrojtjes iraniane)

Fakhrizadeh “më shqetësoi nga pikëpamja e shkencës, njohurive, shkencëtarëve të programit bërthamor ushtarak iranian”, tha Cohen, dhe për këtë arsye “ai ishte një objektiv për mbledhjen e [inteligjencës] për shumë vite”.

Intervistuesi Dayan tha për vrasjen e Fakhrizadeh: “Yossi Cohen nuk mund të marrë përgjegjësinë për këtë veprim, por nënshkrimi i tij personal është në të gjithë operacionin.”

I pyetur nëse ai beson se vrasjet e armiqve të fuqishëm izraelitë janë të vlefshme, Cohen tha: “Nëse burri përbën një aftësi që rrezikon qytetarët e Izraelit, ai duhet të ndalojë së ekzistuari.”

Në disa raste, megjithatë, tha Cohen, Izraeli përcjell mesazhin për një objektiv të tillë të mundshëm që “nëse ai është i përgatitur të ndryshojë profesionin dhe të mos na dëmtojë më, atëherë po” – duke nënkuptuar se një objektiv i tillë do të kursehet.

A e morën aluzion ndonjë person i tillë dhe u bë, të themi, një lojtar piano, pyeti Dayan?

Po, tha Cohen dhe shtoi se kjo e kënaqte atë. Të tjerët, megjithatë, tha ai, nuk morën mesazhin se kjo ishte një ofertë që ata nuk duhet ta refuzonin.

Për të gjitha veprimet e Mossad, “iranianët janë më afër se kurrë” me bombën, “sugjeroi Dayan. “Jo kështu”, tha Cohen. “Kjo nuk eshte e vertete.”

7 orë në një depo në Teheran

Në intervistë, Cohen përshkroi planifikimin dhe ekzekutimin e vjedhjes së Mossad-it të një arkivi të gjerë të dokumenteve bërthamore iraniane nga një depo në Teheran natën e 31 janarit 2018 – një operacion për të cilin Izraeli ka marrë haptazi kredi.

Ai tha se ai e drejtoi operacionin nga qendra e komandës Mossad në Tel Aviv dhe se agjencia kishte filluar punën drejt saj, me udhëzimet e tij, dy vjet më parë.

“Ne e kuptuam që ata po ruajtnin fshehtësisht sekretet e tyre bërthamore – gjëra që nuk i dinim … Unë vendosa se duhej të shihnim se çfarë po planifikonin iranianët për ne”, tha Cohen, “dhe unë u thashë njerëzve të mi të përgatiteshin për ta sjellë këtë në shtëpi” sepse potencialisht do të tregonte “fotografinë më të gjerë” të programit iranian.

Njëzet agjentë të Mossad ishin të përfshirë në terren – askush prej tyre nuk ishte shtetas izraelitë, tha Dayan.

Mossad ndërtoi një kopje të sitit, mësoi gjithçka rreth kontejnerëve që mbanin materialin dhe dinte se si ishin rregulluar kontejnerët, tregoi Cohen. “Ne patëm një problem të caktuar” natën vetë, tha Cohen, në lidhje me “diçka që njohëm” që me sa duket kishte ndryshuar, por vendimi u mor për të vazhduar siç ishte planifikuar.

Cohen tha se ata e dinin që kishin shtatë orë maksimum në vend – “pasi kamionët dhe rojet dhe punëtorët” do të mbërrinin dhe “ju nuk mund të hidheni nga gardhet dhe të dilni nëpër mure”.

Ekipi neutralizoi alarme, hoqi dyert e magazinës dhe thuhet se hapi 32 kasaforta që mbanin materialin. Hapja e kasafortave si ato zgjat “më shumë se minuta për secilin”, tha Cohen.

Kur imazhet e dokumenteve Farsi dhe materiali tjetër në kasaforta u shfaqën në qendrën komanduese të Tel Avivit në kohë reale “dhe ne kuptuam se kemi atë që donim, se jemi ‘në’ programin ushtarak bërthamor të Iranit,” tha Cohen, “Kishte një emocion të jashtëzakonshëm për të gjithë ne.”

Dayan tregoi që Mossad kishte shumë kamionë mashtrues që vozisnin rreth zonës së Teheranit për të hedhur iranianët nga aroma e kamionit të vetëm që sillte 50,000 dokumente dhe 163 disqe nga Irani mbi tokë, dhe Cohen nuk e mohoi këtë.

Ai tha se iranianët e dinin që në mëngjes se depoja ishte zbrazur dhe të gjitha pikat e daljes nga vendi ishin mbyllur. “Ne e dinim se ata do të na ndiqnin”, tha ai. “Ne do të kishim marrë sekretet e tyre më të ndjeshme”. Për shkak të shqetësimeve që materiali mund të mos e bënte të ditur, shumica e tij u transferua dixhitalisht në Tel Aviv para se kamioni të kalonte kufirin, zbuloi Dayan.

Cohen tha se ai i tha Netanyahu “sapo të ishim larguar nga vendi site që pjesa e parë e operacionit ishte përfunduar”, dhe se tani sfida ishte për ta sjellë materialin në shtëpi.

Ai tha se të gjithë operativët janë gjallë dhe mirë, megjithëse disa prej tyre duhej të nxirreshin nga Irani.

Kryeministri Benjamin Netanyahu jep një fjalim mbi dosjet e marra nga Izraeli, ai thotë se provojnë se Irani gënjeu për programin e tij bërthamor, në Ministrinë e Mbrojtjes në Tel Aviv, më 30 Prill 2018.

Netanyahu zbuloi trofeun në një konferencë shtypi në Prill 2018, në të cilën ai e quajti operacionin “një nga arritjet më të mëdha të inteligjencës në historinë e Izraelit” dhe provë se “Irani gënjeu” kur pretendoi se nuk po kërkon armë bërthamore.

Afër Netanyahut

Paraqitur me kritika se ai ishte shumë afër Netanyahu dhe se ai e kishte lejuar Kryeministrin të përdorte këtë dhe sukseset e tjera të Mossad për nevojat e tij politike, Cohen vuri në dukje se në konferencën për shtyp të Prillit 2018, Netanyahu diskutoi materialin, por ai “nuk e bëri ‘Nuk do të diskutojmë operacionin. ”

Ai tha se të gjithë shefat e sigurisë së Izraelit diskutuan, së bashku me Netanyahu, pro dhe kundrat e bërjes publike të ngarkesës, dhe askush prej tyre nuk e kundërshtoi atë.

Kujtoi se paraardhësi i tij Tamir Pardo foli kundër “poshtërimit të armikut”, Cohen ishte i prerë se ekspozimi i materialit të inteligjencës ishte vendimi i duhur dhe se Netanyahu veproi me “integritet profesional” në këtë dhe në marrëdhëniet e tyre të tjera.

“Ishte e rëndësishme për ne që bota ta shihte [materialin]”, tha Cohen, i cili vuri në dukje se ai gjithashtu personalisht informoi shefat e inteligjencës aleate. Dhe ishte e rëndësishme “që ajo të rezononte me udhëheqjen iraniane, për t’u thënë atyre:‘ Të dashur miq, 1, ju jeni depërtuar; 2, po ju shikojmë; 3 epoka e fshehjes dhe gënjeshtrave ka mbaruar. ”

Ndër zbulimet e tjera në intervistë, Cohen tha se ishte frymëzuar si i ri nga drama televizive e shërbimit sekret britanik “Callan” dhe se Callan ishte emri i tij fillestar i Mossad. Ai më vonë u bë i njohur si “Modeli” për shkak të pamjes së tij të pastër. “Babai im më mësoi se si të hekurosja”, vuri në dukje ai.

Jeta personale

Cohen, 59 vjeç, u rekrutua nga Mossad në moshën 22 vjeç kur studionte jashtë shtetit në Londër. Ai u rrit Ortodoks dhe ishte një nga të paktët agjentë Ortodoksë në Mossad kur u bashkua. Ai tha se do të kishte “qindra” pasaporta në karrierën e tij dhe rekrutoi qindra pasuri. Ai përshkroi një rekrutues si një operativ të Hezbollahut të rekrutuar në Evropë, i cili ai tha se është ende gjallë.

I martuar me katër fëmijë, Cohen foli shkurtimisht për familjen e tij, përfshirë djalin e tij Yonatan, i cili ka paralizë cerebrale.

Emëruar nga Netanyahu në dhjetor 2015, ai tha se ai shpresonte të bëhej shefi i Mossad “nga dita e dytë” kur ai punoi për organizatën.

I pyetur në lidhje me lidhjet e tij me disa individë të pasur, duke përfshirë manjatin Holywood amerikano-izraelit Arnon Milchan dhe manjatin australian James Packer, të dy figurojnë në një nga rastet e korrupsionit kundër Netanyahut, ai tha se në retrospektivë, “ju duhet të jeni më të ndjeshëm ”Në lidhje me lidhje të tilla.

Ai tha se një dhuratë e madhe nga Packer për martesën e vajzës së tij ishte “duke u kthyer”. Ai mohoi se ishte sa 20,000 dollarë të raportuar dhe tha se ishte aprovuar nga këshilltari ligjor i Mossad. Ai tha se Milchan i ofroi atij miliona për të filluar një biznes kibernetik dhe se ai e konsideroi seriozisht atë dhe mund të kishte pranuar punën nëse nuk do të ishte emëruar shefi i Mossad.

Kryeministri Benjamin Netanyahu (majtas) dhe kreu i Mossad Yossi Cohen gjatë një dolli për Vitin e Ri Hebre në 2 Tetor 2017. (Haim Zach / GPO)

Ai mohoi që Netanyahu e pyeti ndonjëherë nëse do të ishte personalisht “besnik” ndaj tij kur të konsiderohej për postin e lartë të Mossad. Rivalit të tij për këtë punë, të koduar “N.”, thuhet se iu bë një pyetje e tillë nga Netanyahu dhe me sa duket nuk arriti të japë një përgjigje të kënaqshme. Cohen gjithashtu tha se ai kurrë nuk e diskutoi postin me Sara Netanyahu.

Për marrëdhënien e tij me Netanyahu, Cohen tha: “Unë e di që paguaj një çmim për afërsinë time me [Netanyahu]” dhe se “marrëdhënia e besimit që kam me kryeministrin është shumë e dobishme për operacionet e Mossad dhe zhvillimin e saj.” Ai mohoi akuzat se ai është aq afër Netanjahut sa të ketë kompromentuar pavarësinë e Mossad. “Unë punoj për qëllimin më të lartë. Unë nuk punoj për kryeministrin, ”tha ai.

Marrëdhëniet me Emiratet e Bashkuara Arabe
I përfshirë thellë në formësimin e marrëveshjeve të Izraelit për normalizimin e vitit 2020 me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrein, Sudan dhe Marok, ai tha se falsifikimi i lidhjeve me Emiratet e Bashkuara Arabe kishte kërkuar “shuarjen e pengesës” të paraqitur nga vrasja e Mossad në një dhomë hoteli në Dubai në 2010 të Hamasit të moshuar figura, Mahmoud al-Mabhouh, një importues armësh i Hamasit gjithashtu i kërkuar nga Izraeli për terrorizëm. “Ishte një minierë që na duhej ta shlyenim … Ishte në tryezë” kur filluan negociatat e Emirateve të Bashkuara Arabe. “Ne u morëm me të. Ne e hoqëm pengesën, ”tha ai.

“Ka operacione që janë të ekspozuara, për hidhërimin tonë,” tha ai për incidente të tilla si goditja Mabhouh. “Kur ekspozohet, dhemb, është e pakëndshme dhe është e turpshme”.

Ai mohoi të ndihmonte Netanyahu politikisht duke u përpjekur të organizonte një udhëtim parazgjedhor në Emiratet e Bashkuara Arabe përpara zgjedhjeve të 23 Marsit 2021. “Planet e punës së Mosadit nuk ndikohen nga larg nga sfondi politik,” tha ai. “Do të doja që vizita të kishte shkuar përpara; mbreti i Bahreinit duhej të vinte – ishte e rëndësishme për shtetin e Izraelit. ”

Në një nga udhëtimet e tij gjatë të ashtuquajturave negociata të Marrëveshjeve Abraham, ai tha që i tha ekipit të tij gjatë një fluturimi, “Tani kemi shumë më pak armiq – kjo është një gjë gjigante”. Dayan vuri në dukje se puna e tij kishte përfshirë edhe kontakte me sauditët dhe shumë të tjerë.

I pyetur nëse ishte e përshtatshme që Mossad të ishte kaq mbizotërues në marrëdhëniet e jashtme izraelite, Cohen u përgjigj, “Mossad i 2021, nëse më lejoni, sipas mendimit tim, duhet të jetë kudo”.

Gabim për Hamasin

Ai tha se ishte gabim që u mbështet dhe ndihmoi personalisht në rregullimin e fluksit të qindra miliona dollarëve nga Katari në Gaza në vitet e fundit. Ai theksoi se këto para nuk kishin për qëllim tunele dhe raketa, por për të ndihmuar civilët e Gazës. Ai besonte se nëse jetët e civilëve të Gazës përmirësoheshin, ai tha, “motivet për krizat dhe luftërat do të zvogëloheshin. “Kam gabuar,” tha ai.

Ai nuk besonte se lufta 11-ditore e muajit të kaluar me Hamasin do të shpërthente, për të njëjtën arsye: “Mendova se ishim në një‘ marrëveshje ‘”në të cilën do të ruhej qetësia.

I pyetur se çfarë do t’i mungonte më shumë tani që karriera e tij në Mossad ka mbaruar, Cohen tha “eksitim në përfundimin e një operacioni të suksesshëm – nuk do të gjej diçka të ngjashme me të”.

Nga e djathta në të majtë: Kryeministri Benjamin Netanyahu, shefi i ri i Mossad David Barnea dhe udhëheqësi në largim i agjencisë së inteligjencës Yossi Cohen më 1 qershor 2021. (Kobi Gideon / GPO)

Akoma, shtoi ai, “dikush tha një herë: Eve Ju ngjiteni vetëm një herë në Everest. Ju vendosët flamurin, tani zbritni dhe kërkoni takimin e radhës “.

I pyetur në atë kontekst nëse ai shpreson të jetë kryeministër, Cohen tha, “jo tani”.

Por ju nuk e keni përjashtuar atë? “Saktë,” tha ai.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023