ALIT: Në Shqipëri ka profesionistë që duan të punojnë me kompani izraelite

Në kërkimin global të talenteve të teknologjisë, Shqipëria po shfaqet si një treg në zhvillim i fuqisë punëtore të teknologjisë


Nga Itamar Cohen

Mungesa e personelit në industrinë e teknologjisë së lartë? Në Shqipëri ka profesionistë që duan të punojnë me kompani izraelite

Problemi më i madh i teknologjisë së lartë në Izrael dhe në botë tani është mungesa e madhe e personelit profesional. Zgjidhja e ALIT, një kompani teknologjike izraelite e vendosur në Shqipëri, u mundëson kompanive izraelite të teknologjisë së lartë të krijojnë qendra Kampesh dhe të rekrutojnë menjëherë profesionistë të talentuar me çmime konkurruese.

Mungesa e kapitalit njerëzor në fushën e zhvillimit të softuerit është një sfidë globale dhe izraelite. Pavarësisht rritjes së kërkesës për teknologji dhe shërbime dixhitale, grupi i zhvilluesve të softuerit nuk po rritet aq shpejt sa për të përmbushur nevojat e industrisë.

Në kërkimin global të talenteve të teknologjisë, Shqipëria po shfaqet si një treg në zhvillim i fuqisë punëtore të teknologjisë. Ky është padyshim një treg tërheqës i punës falë cilësisë së talenteve dhe çmimit të tij konkurrues, të cilat e bëjnë Shqipërinë një vend ideal për kompanitë e teknologjisë së lartë për të rekrutuar personel zhvillimi në një afat të afërt dhe për të trajnuar personelin e ardhshëm për profesionet e kërkuara. Krahas të gjitha këtyre, bashkëpunimet teknologjike që janë krijuar së fundmi mes shtetit të Izraelit dhe Shqipërisë në kombinim me kompani private që vetë çojnë në thellimin e lidhjeve mes vendeve, e bëjnë të aksesueshme lidhjen mes kompanive izraelite të teknologjisë së lartë dhe personelit shqiptar.

Shqipëria po shfaqet si një ekosistem në zhvillim me fokus të fortë tek inovacioni dhe dixhitalizimi. Vitet e fundit, qeveria shqiptare ka promovuar dhe zbatuar një politikë që synon zhvillimin e sektorit teknologjik, duke përfshirë investimet në infrastrukturën teknologjike, mbështetjen e bizneseve të reja dhe promovimin e inovacionit. Shqipëria ka mbi 40 institucione të arsimit të lartë, duke përfshirë universitete dhe kolegje ku regjistrohen dhjetëra mijëra studentë çdo vit. Qeveria e Shqipërisë ka synime ambicioze për rritjen ekonomike dhe një fuqi punëtore e arsimuar shihet si thelbësore për arritjen e këtyre objektivave.

Vitet e fundit, qeveria shqiptare ka investuar kapital në nisma për të përmirësuar cilësinë e arsimit të lartë dhe për ta bërë atë më të përshtatshëm për nevojat e tregut të punës. Këto përfshijnë një fokus në krijimin e partneriteteve me biznese dhe organizata ndërkombëtare për të ofruar trajnime praktike dhe praktika për studentët.

Krahas investimeve të qeverisë dhe mbështetjes për akademinë, qeveria shqiptare promovon edhe bashkëpunime ndërkombëtare, duke përfshirë Izraelin, i cili konsiderohet një vend lider në inovacionin teknologjik dhe mbrojtjen kibernetike, falë popullsisë së tij të arsimuar dhe krijuese, dhe qeveritë e Izraelit, të cilat mbi vite kanë bërë investime të konsiderueshme në sektorin e teknologjisë, duke ofruar mbështetje për bizneset fillestare dhe duke nxitur një mjedis miqësor ndaj biznesit. Në muajt e fundit, nisma të bashkëpunimit teknologjik janë farkëtuar mes dy vendeve. Përvoja e Izraelit në ruajtjen e një ekosistemi teknologjik ishte e lidhur me përpjekjet e Shqipërisë për t’u bërë një qendër teknologjike në Evropë.

Një nga hapat e fundit në këtë bashkëpunim është shpallja e një marrëveshjeje për shkëmbimin e informacionit ndërmjet Sistemit Kombëtar Kibernetik në Izrael dhe Autoritetit Kombëtar të Sigurisë Kibernetike të Shqipërisë. Si pjesë e kësaj marrëveshjeje, Izraeli do të ndihmojë Shqipërinë të krijojë një qendër kombëtare kibernetike.

Krahas bashkëpunimit ndërmjet vendeve në modelin G2G, sektori privat luan një rol vendimtar në thellimin e lidhjeve midis vendeve. Për shembull, kompania ALIT, e themeluar nga sipërmarrës izraelitë, operon në Shqipëri me synimin për të lidhur kompanitë izraelite të teknologjisë së lartë me personelin shqiptar. ALIT është një kompani teknologjike që ofron shërbime profesionale në një shumëllojshmëri të gjerë specializimesh në fushën e zhvillimit të softuerit. Kompania ka një ekip të aftë inxhinierësh, drejtues ekipesh dhe menaxherë projektesh shqiptarë, të cilët ofrojnë shërbime të zhvillimit të softuerit për klientët në mbarë botën. Kompania filloi si një ekip i vogël teknologësh të pasionuar që panë potencialin e Shqipërisë për t’u bërë një qendër e inovacionit teknologjik, u rrit në mënyrë eksponenciale dhe e zhvendosi selinë e saj në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë.

“Nuk ka dyshim se bashkëpunimi mes dy vendeve mund të jetë reciprokisht i dobishëm”, thotë Roi Shaposhnik, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë ALIT. “Nga njëra anë, janë kompanitë izraelite që kërkojnë një mënyrë për të përballuar mungesën e personelit zhvillimor. Nga ana tjetër, në Shqipëri ka profesionistë që duan të punojnë në projekte në krye të teknologjisë me kompanitë izraelite.”

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg: “Shqipëria është një vend shumë mik i Izraelit. Është në një fazë ku ka shumë nevojë për investime, por jo vetëm. Një nga problemet më të vështira me të cilat përballet Shqipëria është emigracioni negativ, veçanërisht i të rinjtë që largohen. Edhe universitetet vuajnë nga ky fenomen. Nëse kompanitë izraelite, veçanërisht në fushën e teknologjisë së lartë, do të jenë në gjendje të krijojnë vende pune për të rinjtë e talentuar të diplomuar dhe t’i mbajnë ende në Shqipëri, jam i sigurt që do të marrin mbështetje nga pushteti vendor”.

“Kjo është arsyeja pse ne filluam javën e teknologjisë TRN-TLV”, thotë Shaposhnik. “Kjo është konferenca e parë teknologjike e këtij lloji në Shqipëri dhe Ballkan që bashkon kompanitë teknologjike izraelite me zhvilluesit dhe sipërmarrësit shqiptarë. Në kuadër të konferencës, kompanitë izraelite do të ekspozohen ndaj aftësive të kapitalit njerëzor në Shqipëri.”

Me një orar që përfshin gjithashtu një hyrje në Shqipërinë moderne, xhevahiret e fshehura të Tiranës dhe skenën e saj të zhurmshme teknologjike, pjesëmarrësit në konferencë, e cila do të mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, nga data 20-22 mars, pritet të dëgjojnë për mundësitë e ndryshme të biznesit. në punën me Shqipërinë dhe madje të takojë kryeministrin Edi Rama, i cili vetë do të vijë në konferencë si i ftuar nderi dhe do të mbetet i impresionuar nga përmbajtja dhe turnetë profesionale.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023