Technology Center of Excellence organizon Seminarin Kibernetik Tirana

Lektorët janë nga ekspertë të mbrotjes kibernetike nga Izraeli: Roi Shaposhnik, Lior Barash dhe Itai Melchior.


Nga Dash Frashëri, botues i IzraeliSot.com

Qendra Ekselente e Teknologjisë (Technology Center of Excellence) do të organizojë Seminarin Kibernetik Tirana (Cyber Seminar TIRANA), sot (23 shkurt, ora 15:00- 18.30) dhe nesër (24 shkurt, ora 10.00 – 13.00) që do të zhvillohet në “Plaza Maritim Hotel).

Lektorët janë nga ekspertë të mbrotjes kibernetike nga Izraeli: Roi Shaposhnik, Lior Barash dhe Itai Melchior.

Roi Shaposhnik ka më shumë se 20 vjet përvojë, në sektorin e sigurisë, si ato fizike ashtu edhe ato kibernetike.

Lior Barash është një udhëheqës i lartë i teknologjisë me mbi 20 vjet përvojë në role të ndryshme strategjike, teknologjike dhe menaxheriale. Ai ka punuar si themelues, udhëheqës ekipi, strateg produkti dhe zhvillues në industritë kibernetike

Itai Melchior është një ish-ekzekutiv dhe diplomat i qeverisë, biznesmen, pedagog dhe këshilltar me përvojë të gjerë në inovacion, teknologji, strategji dhe diplomaci.

Programi i Seminarit Kibernetik TIRANE (Cyber Seminar TIRANA)

Roi Matis Shaposhnik – Bazat Sigurisë Kibernetike

• Hapësira kibernetike

• Rreziqet në hapësirën kibernetike

• Jeta e përditshme dhe siguria kibernetike Skenari 60’: Ju jeni duke punuar me një kompani profesionale të sigurisë kibernetike, e cila ofron shërbime sigurie për klientët. Kohët e fundit, ju jeni kontaktuar për një punë nga një kompani e këmbimit valutor dhe jeni të shqetësuar për infrastrukturën e tyre të sigurisë. Kontakti specifikon tre makina që kërkohen për t’u testuar: një server në internet, një bazë të dhënash dhe një kompjuter të kompanisë. Depërtoni në to dhe identifikoni çdo dobësi të mundshme të sigurisë. 60’ Itai Melchior – Ndikimi i kibernetikës në ekonomi në afat të shkurtër dhe afatgjatë

• Investimet

• Ndikimi i sulmeve në ekonomi në nivelet mikro dhe makro

• Ku po shkojmë?

KUSH JANË LEKTORËT

Roi Shaposhnik

Roi ka bërë një karrierë duke punuar në mënyrë strategjike për të nxitur me zgjuarsi marketingun dhe shitjet inovative. Me më shumë se 20 vjet përvojë, forca e tij është në sektorin e sigurisë, si ato fizike ashtu edhe ato kibernetike. Pasioni i Roit e bën atë një lider të jashtëzakonshëm.

Technology Center of Excellence, nje joint venture e Western Balkans University dhe Gold n' Links ne bashkepunim me…

Posted by Technology Center of Excellence on Friday, February 17, 2023

Lior Barash

Lior Barash është një udhëheqës i lartë i teknologjisë me mbi 20 vjet përvojë në role të ndryshme strategjike, teknologjike dhe menaxheriale. Ai ka punuar si themelues, udhëheqës ekipi, strateg produkti dhe zhvillues në industritë kibernetike duke filluar nga sektori privat në qeveri dhe HLS, mjekësi, telekom dhe startup. Për më tepër, ai punoi si specialist i Cybersec dhe ishte përgjegjës për mësimin e kurseve në rrjetet dhe sigurinë kibernetike.

Technology Center of Excellence, nje joint venture e Western Balkans University dhe Gold n' Links ne bashkepunim me…

Posted by Technology Center of Excellence on Friday, February 17, 2023

Itai Melchior

Itai është një ish-ekzekutiv dhe diplomat i qeverisë, biznesmen, pedagog dhe këshilltar me përvojë të gjerë në inovacion, teknologji, strategji dhe diplomaci. Në sektorin privat ai ka mbajtur pozicione ekzekutive me kompanitë kryesore të teknologjisë si dhe në biznese të vogla fillestare.

Për qeverinë, Itai drejtoi misionin e vetëm tregtar të Izraelit në Afrikë për më shumë se 5 vjet. Ai përfaqësoi Izraelin në bordin e CERN-it dhe shërbeu në komitetet e granteve të Shkencëtarëve Kryesor të Izraelit.

Ai kohët e fundit u kthye në sektorin privat pasi kishte menaxhuar 15 misionet tregtare të Izraelit në të gjithë Evropën. Midis 2019-2022 Itai ka punuar në programin e paqes të Izraelit dhe Marrëveshjet e Abrahamit me Çadin, Sudanin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Marokun.

Si Zëvendës Drejtor i Drejtorisë së Lindjes së Mesme, Afrikës dhe Ndërlidhjeve Speciale në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Izraelit, nën komandën e dy kryeministrave të ndryshëm, ai u mor edhe me çështjet e mbrojtjes rajonale të Izraelit. Një ditë ai do të shkruajë një libër.

Itai mban një MBA nga programi Ndërkombëtar MBA i Haifa-s. Ai gjithashtu ka një diplomë mësuesie, diplomë drejtori dhe ka përfunduar kursin e Mega-Projekteve të Menaxhimit të Technion. Ai banon në qytetin verior të Haifës, ka 6 fëmijë, duke përfshirë dy grupe binjakësh, gjë që nuk i lë shumë kohë për hobin e tij të leximit.

Technology Center of Excellence, nje joint venture e Western Balkans University dhe Gold n' Links ne bashkepunim me…

Posted by Technology Center of Excellence on Friday, February 17, 2023

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

BE dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit si ‘përshkallëzim të paprecedentë’

Bashkimi Evropian dënoi ashpër sulmin e drejtpërdrejtë ajror të Iranit ndaj Izraelit.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.