Inovacion dhe teknologji, “ALIT” krijon rrjet kompanish shqiptaro-izraelite në Shqipëri

“ALIT” drejtohet nga vizionari Roi Shaposhnik dhe Noam Frank. “LACONICS” i mirëpriti partnerët nga Izraeli.


Nga Admirim Kala

Izraeli nje vend lider jo vetem ne teknologji, invocion, por dekadat e fundi ja ka dal me sukses qe te jete linder ne te gjitha fushat, duke sjelle jo vetem zhvillim te larte por edhe harmoni te plot me mjedisin dhe ambientin.

Nje vend modest ne popullsi dhe siperfaqe, por me nje histori dhe trashegimi te pa shoqe, per ironi te fatit edhe Shqiperia ka te njejtin fat ne kete pike por jo ne zhvillimin ekonomik, kulturor, tekonologjik etj. Shqiptaret dhe Hebrenjte takohen qe prej lshtesise dhe mendoj se dashuria dhe respekti ndaj popullit Izraelit dhe Amerikan nuk eshte rastesi por vjen natyrshem eshte ne “gen”, ne piktakimet e tyre historike.

Le ta bejme kete gje edhe ne biznes per ta forcuar dhe skalitur edhe ne shtyllen e zhvillimit te ekonomise tone.

Vitet e fundit po vihet re nje interes i shtuar i kompanive Shqiptare dhe atyre Iraelite per te rritur nivelin e bashkpunimit. Kjo eshte nje shprese jo vetem per Shqiperine, por per të gjithe Ballkanin.

 

I tille eshte dhe Rasti i “ALIT” , i udhehequr nga njeriu vizionar dhe i palodhur Roi Shaposhnik dhe Noam Frank.

“Alit” ka hedhur hapat e para ne mbeshtetjen dhe bashkepunimin e StartUp-eve por jo vetem. Ne objektivat e veta synon qe te krijojne nje rrjet kompanish Shqipetaro -Izraelite te cilat te jene te afata te konkurojne ne tregun mbareboteror, per zhvillimin teknologjik. Duke u bere keshtu risi jo vetem ne Shqiperi por gjithe Ballkanin.

Me bindje te plote them se “Alit” eshte nje mundesi e arte per bizneset shqipetare qe operojme ne fushen e teknologjise informacionit dhe Softwer- houses. Le te ndjekim shembullin e tyre ku nepermjet politikave mbeshtetse dhe bashkpunimit jane sot vendi numer nje ne bote per numrin me te madh te Start Up-eve dhe me te suksesshmit ne teknologji si e vetmja shprese per ta bere ekonomike tone lider ne Ballkan.

Dhe kush me mir se sa “Alit” mund ta bej kete, ku ne data 19-24 Mars do te sjelle ne Shqiperi gjigandet izraelite te teknologjise dhe Softwer-ve ne Tirane. “LACONICS” kishte fatin të mirëpriste partnerët e “ALIT” nga Izraeli në zyrat e veta.

Do të doja të shpreh mirënjohjen time më të sinqertë për mirëpritjen e ngrohtë që mora gjatë takimit të fundit me partneret e “ALIT”. Bashkëpunime të tilla sjellin mundësi të reja dhe unike jo vetëm për Shqipërinë por edhe për Ballkanin. Do të jetë gjithmonë pjesë e qëllimit dhe sfidës së LACONICS për të krijuar një urë lidhëse midis Shqipërisë dhe bizneseve ndërkombëtare.

E tashmja dhe e ardhmja i përket IT-së dhe programimit, prandaj një partneritet me një shtet superfuqi të teknologjisë së lartë siç është Izraeli, krijon mundësi të arta për programuesit shqiptarë dhe jo vetëm, për t’u përfshirë në projekte madhore dhe dinjitoze.

Projekte të tilla do të kontribuojnë në rritjen e përvojës së tyre profesionale dhe në krijimin e një rrjeti ndërkombëtar me ekspertë të fushës. Kjo është energjia dhe promovimi që profesionistëve shqiptarë u është dashur gjatë këtyre viteve dhe ne si LACONICS jemi të lumtur të kontribuojmë në krijimin e mundësive të tilla.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023