Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter


Ministri i Bujqesise, Pylltarise dhe Zhvillimit Rural të Kosovës, Faton Peci, zhvilloi një vizitë zyrtare në Izrael, ku u takua me homologun e tij, Avi Dichter, Ministër i Bujqësisë i Shtetit të Izraelit, njëherit ish zv. Ministër i Sigurisë së Brendshme dhe Drejtor i Shin Bet (Shërbimet e Përgjithshme të Sigurisë).

Palët bashkëbiseduan rreth sfidave dhe mundësive për sektorin e bujqësisë në Kosovë, rreth sigurisë ushqimore e politikave të sigurimit të ushqimit.

Të pranishëm në takim ishin edhe dy ambasadorete e vendeve respektive, Ines Demiri dhe Tamar Ziv.

Postimi Ministrit te Bujqesise, Pylltarise dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci

🇽🇰🤝🇮🇱
🤝Takim brilant me iniciativa konkrete me homologun Avi Dichter, Ministër i Bujqësisë i Shtetit të Izraelit, njëherit ish zv. Ministër i Sigurisë së Brendshme dhe Drejtor i Shin Bet (Shërbimet e Përgjithshme të Sigurisë).
🌽Bashkëbiseduam rreth sfidave dhe mundësive për sektorin e bujqësisë në Kosovë, rreth sigurisë ushqimore e politikave të sigurimit të ushqimit.
🍇Njëherit u dakorduam për nxitje të projekteve të përbashkëta, me theks të veçantë përfitimin e ekspertizës së Izraelit në avancimin e teknologjisë në bujqësi e konkretisht në sistem të ujitjes e dixhitalizim.
🇽🇰🇮🇱 Dy vjet pas vendosjes së marredhënieve diplomatike mes shteteve tona, përmes këtij takimi, u pajtuam që edhe më tutje ta thellojmë këtë miqësi mes vendeve tona.
☀️Falënderova Ministrin Dichter për gatishmërinë e shprehur që në një të ardhme të afërt të konkretizojmë dakordësimet e rrjedhura nga ky takim si dhe i shpreha konsideratën time më të lartë, duke e ftuar që ta vizitojë Kosovën dhe ta shohë më nga afër potencialin zhvillimor bujqësor.

🇽🇰🤝🇮🇱

🤝Takim brilant me iniciativa konkrete me homologun Avi Dichter, Ministër i Bujqësisë i Shtetit të Izraelit,…

Posted by Faton Peci on Thursday, March 23, 2023

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit