Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike


Përpara shfaqjes “Paris Air Show” të këtij viti, i cili do të hapet të hënën, kompania shtetërore izraelite Rafael Advanced Defense Systems ka zbuluar një zhvillim të ri në mbrojtjen ajrore: sistemin SkySonic (Kela Had), i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike.

Kërcënimi nga raketat hipersonike është bërë më evident se kurrë që nga pushtimi rus i Ukrainës dhe përdorimi i Rusisë i atyre që pretendon se janë raketa hipersonike, domethënë raketa që fluturojnë me shpejtësi disa herë më të madhe se zëri. Në vitin 2018, Rusia zbuloi një aeroplan hipersonik, një armë që transportohet në hapësirë në majë të një rakete balistike ndërkontinentale dhe më pas kthehet me shpejtësi shumë të lartë në tokë, duke surfuar në valën goditëse të krijuar si grushtet e saj në ajër.

Në fakt, rusët kanë përdorur raketën e lëshuar nga aeroplani Kinzhal (Dagger), një armë me shpejtësi të lartë, por jo një që mishëron ndonjë teknologji të re. Irani gjithashtu pretendon se ka zhvilluar një armë hipersonike, Fattah, por në fakt kjo besohet të jetë më shumë një raketë balistike me manovrim të përmirësuar sesa një raketë hipersonike.

SkySonic ka qenë në zhvillim për tre vjet, që para se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar. Prandaj, sistemi është në një fazë mjaft të avancuar dhe pritet që së shpejti t’i nënshtrohet testeve të fluturimit. Ushtria amerikane, me miratimin e Ministrisë së Mbrojtjes, tashmë është treguar me entuziazëm të madh.

Rafael është gjithashtu përgjegjës për zhvillimin e sistemit Iron Dome për mbrojtjen kundër raketave me rreze të shkurtër veprimi, i cili ka qenë funksional për trembëdhjetë vjet. Sistemi i tij Iron Beam, i cili përdor lazer për të kapur raketat në hyrje, do të bëhet funksional së shpejti. Ky sistem është më ekonomik se Iron Dome, në atë që kursen nevojën për përdorimin e raketave të shtrenjta interceptuese.

Raketat hipersonike ose rrëshqitësit kombinojnë shpejtësinë e raketave balistike (ose më të mëdha) me manovrimin e raketave më të ngadalta të lundrimit, duke i bërë ato shumë të vështira për t’u rrëzuar. Rusia pretendon se nuk ka asnjë mbrojtje ekzistuese ose potenciale kundër armës së saj hipersonike dhe në të vërtetë asnjë sistem i provuar, i përcaktuar për përgjimin e armëve të tilla nuk është demonstruar ende. Me SkySonic, Rafael pozicionohet kështu sërish në ballë të mbrojtjes ajrore në botë.

Interpretori është një raketë me dy faza. Koka e luftës ka përforcuesin e vet dhe është në gjendje të manovrojë për të kundërshtuar manovrat nga raketa e synuar.

“SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të përgjojë të gjitha llojet e raketave hipersonike,” tha kryetari i Rafael, Dr. Yuval Steinitz. “Në dritën e sukseseve tona në këtë fushë, në të cilën jemi pionierë, ka vend për të besuar se do të jemi ndër të parët dhe ndër më të mirët, nëse jo më të mirët në botë, në trajtimin e raketave hipersonike.

Steinitz shtoi se porositë e mbetura të Rafael kishin tejkaluar 40 miliardë NIS për herë të parë. Ai tha se shitjet po rriteshin me shpejtësi, pjesërisht për shkak të mundësive të hapura nga lufta në Ukrainë.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike