Oskar Schindler, shpëtimtari guximtar i hebrenjve

Një nga heronjtë humanë të Luftës së Dytë Botërore ndërroi jetë 49 vjet më parë, më 9 tetor 1974


Nga Saimir Z. Kadiu

Një nga heronjtë më të mëdhenj humane te Luftes se Dyte Boterore u largua per ne parajse 49 vjet më parë…

Emri i tij ishte Oskar Schindler.

Sipërmarrësi gjerman, ai rrezikoi jetën e tij për të shpëtuar një numër të papërcaktuar hebrenjsh (nga 1000 në 1300) nga vdekja e sigurt gjatë periudhës së Holokaustit në Zabłocie, Poloni.

Shindleri përdori pretekstin për t’i punësuar ata si staf në fabrikën e tij të veglave, D.E.F., duke i lejuar ata të shpëtonin nga dhuna e kampit të burgut Kraków-Płaszów, i komanduar nga i pamëshirshmi dhe sadisti Amon Göth.

Bazuar ne historine e vërtetë jetesore te Oskar Schindler, shkrimtari australian Thomas Keneally shkroi ne vitin 1982 romanin ‘Lista e Schindler’ .

Në vitin 1993, romani ishte frymëzimi për lindjen e një prej veprave më të bukura kinematografike në historinë e artit të shtatë: “Lista e Shindlerit”! Me regji nga Steven Spielberg dhe me tre të mëdhenjtë Liam Neeson, Ben Kingsley dhe Ralph Fiennes…

Nje kryeveper!

Në natën e Oskarit në 1994, filmi fitoi 7 Oscar nga 12 nominime gjithsej, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. Filmi pati gjithashtu sukses të jashtëzakonshëm në Golden Globes (3 fituan nga 6 nominime) dhe BAFTA Awards (7/13), si dhe mori nominime për David di Donatello dhe Nastro d’argento.

Oskar Schindler: një njeri që, për të shpëtuar të tjerët, rrezikoi të humbiste gjithçka, përfshirë edhe jetën e tij. Një burrë zemërmirë dhe tepër guximtar!

“Kush shpëton një jetë, shpëton të gjithë botën” ishte deviza e humanizmit te tij.

Schindler eshte varrosur ne Jeruzalem ne malin Zion.

I vetmi anetar i partise naziste qe eshte nderuar nga kombi hebre…

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.