Ambasadori Canaj takon komunitetin shqiptaro-hebre në Beer Sheva

Ky komunitet, i vendosur ketu prej mese 25 vitesh, eshte i integruar plotesisht ne jeten ekonomike


(Izraeli Sot) – Ne daten 12 Nentor 2016, u zhvillua nje takim me perfaqesuesit e komunitetit shqiptaro-hebre ne kryeqytetin e krahines se Negevit, Beer Sheva.

Ky komunitet i vendosur ketu prej mese 25 vitesh, eshte i integruar plotesisht ne jeten ekonomike dhe sociale te Izraelit, si dhe mban lidhje e zhvillon biznese te ndryshme ne Shqiperi.

Gjate takimit, Ambasadori Bardhyl Canaj u foli ne detaje per inicitativen e fundit te Kryeministrit Rama dhe te Qeverise Shqiptare per te organizuar per here te pare ne Shqiperi, Samitin e Diaspores, ku do te marrin pjese me qindra perfaqesues te diaspores shqiptare anembane globit.

Ne perfundim te takimit Ambasadori Canaj informoi edhe per aplikimin e ri E-Konsullata te Ministrise se Jashtme.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.