Inovacioni izraelit lejon që oksigjeni të prodhohet nga sipërfaqja e Hënës

“Teknologjia që kemi zhvilluar është pjesë e një zinxhiri vlerash që do të lejojë krijimin e bazave të përhershme jashtë kufijve të planetit tokë.”

Aplikacioni i ri Instagram Lite është bërë në Izrael

Instagram Lite, ashtu si Facebook Lite, është një version i lehtë i aplikacionit i krijuar për t’u siguruar njerëzve në komunitetet rurale dhe të largëta një përvojë me cilësi të lartë në Instagram, ndërsa përdor të dhëna minimale.

Ilaçi i ri izraelit shëroi brenda pak ditësh 29 nga 30 rastet e COVID të moderuara/serioze

Medikamenti i zhvilluar në Ichilov moderon përgjigjen imune, ndihmon në parandalimin e stuhisë vdekjeprurëse të citokinës, thonë studiuesit; 29 nga 30 pacientë provë të fazës 1 u larguan nga spitali brenda 3-5 ditësh

Nëntë arsye pse Izraeli udhëheq botën në vaksinimin e popullsisë

Këtu janë nëntë arsye pse Izraeli është vaksinuesi numër 1 në botë

Firmat izraelite të teknologjisë mbledhin një rekord prej 9.93 miliardë dollarë në vitin 2020

Rreth 9.93 miliardë dollarë u investuan në firmat private të teknologjisë izraelite në vitin 2020, me 27% rritje nga viti në vit, në 578 transaksione, tha Israel Tech Review 2020. Në vitin 2019, firmat e teknologjisë izraelite ngritën 7.8 miliardë dollarë në 506 transaksione, treguan të dhënat.

Netanyahu bën “live” vaksinën e Pfizer: Ditë e rëndësishme për Izraelin!

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u vaksinua për Covid-19 në një transmetim të drejtpërdrejtë nga spitali Tel Hashomer në Tel Aviv.

Investimet në kompanitë izraelite, rekord 10 miliardë dollarë pavarësisht pandemisë

Drejtori i kërkimeve të SNC, Aviv Alper, ia atribuon performancën e tepërt ekosistemit të teknologjisë izraelite “kërkesës në rritje për teknologjitë e drejtuara nga Izraeli dhe cilësive unike të industrisë izraelite të inovacionit”.

Vaksinat e para “Pfizer” kundër koronavirusit mbërrijnë në Izrael të enjten

Rreth 100,000 doza që thuhet se do të mbërrijnë në Aeroportin Ben Gurion, së bashku me përfaqësuesit e kompanisë, si pilot për tranzit dhe ruajtje të sasive më të mëdha

Pse ka kaq shumë startape të suksesshme izraelite?

Izraeli është një qendër e lulëzuar e kërkimit dhe zhvillimit dhe suksesit sipërmarrës, dhe kjo po kontribuon në suksesin e startapeve të tyre

Izraeli po shndërrohet nga “Startup Nation” në “Unicorn Nation”

Për dekadën e kaluar Izraeli ka qenë i njohur si Startup Nation, por me më pak startape në fazat e hershme dhe më shumë kompani të teknologjisë së rritjes dhe Unicorn, theksi po ndryshon.