“Përtej detyrës”, ekspozita mbi diplomatët që shpëtuan hebrenjtë në COD

Në bibliotekën e Qendrës për Hapje dhe Dialog (COD – Center For Openness And Dialogue) që ndodhet brenda ambienteve të Kryeministrisë, në Tiranë, është hapur ekspozita mbi diplomatët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, e titulluar “Përtej detyrës” (“Beyond Duty”).

Ekspozita ka tërhequr vëmendjen, sidomos të gjimnazeve të Tiranës. Ajo përkujton viktimat e holokaustit.

Lexo më shumë

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.