Kompania izraelite projekton stilolapsin skaner për të ndihmuar fëmijët me disleksi

Wizcomtech kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me 5 milionë dollarë me një distributor amerikan për të tregtuar stilolapsin e ri


Bazuar në Modiin, Wizcomtech është një nga prodhuesit më të mëdhenj të stilolapsave të stilolapsave. Kompania izraelite kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me 5 milionë dollarë me një distributor amerikan për të tregtuar stilolapsin e ri që i ndihmon të lexojnë fëmijët me disleksi.

Disleksia e njohur edhe si çrregullim leximi, karakterizohet nga probleme me leximin pavarësisht nga inteligjenca normale. Njerëz të ndryshëm preken në shkallë të ndryshme.

Problemet mund të përfshijnë vështirësi në shkruarjen e fjalëve, duke lexuar shpejt, duke shkruar fjalë, duke “fryrë” fjalët në kokë, duke shqiptuar fjalë kur lexojnë me zë të lartë dhe kuptojnë atë që lexon. Shpesh këto vështirësi vërehen së pari në shkollë.

Skanerit elektronikë në formën e penës në çast përkthejnë tekstin në  një shumëllojshmëri gjuhësh në një ekran LCD brenda penës.

Tani kompania dëshiron të përqendrojë forcat e saj në disleksia.

Pena skanon tekstin, ndan fjalët në rrokje duke përdorur një zë dixhital dhe u siguron nxënësve sinonime për fjalët që po lexojnë, në mënyrë që ata t’i kuptojnë më mirë ato dhe t’i kujtojnë ato në të ardhmen.

Disleksia është një gjendje që prek rreth 14% të fëmijëve të moshës shkollore dhe të rinjve në Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave Dyslexia Shoqatës Ndërkombëtare, për shkak të fëmijëve dhe të rriturve me vështirësi lexim, drejtshkrim dhe të kuptuarit e kuptimit të fjalëve, pavarësisht se kanë nivele të larta të inteligjencës.

Disa nga sipërmarrësit kryesorë në botë, përfshirë Walt Disney, Henry Ford, Charles Schwab, Steve Jobs dhe Richard Branson kishin disleksi.

Pena, aktualisht në dispozicion në gjuhën angleze dhe suedeze, u krijua duke punuar ngushtë me profesionistët e arsimit.

Produktet konkurruese bazohen vetëm në lexim, jo ​​në funksione të tjera të tilla si ndarja e rrokjeve që janë të rëndësishme për fëmijët me vështirësi në lexim. Pena jonë është zhvilluar duke përdorur fjalorë dhe algoritme të veçanta që ndajnë fjalët në rrokje, duke e bërë më të lehtë për fëmijët të njohin fjalët”, Dror Drukman, CEO i Wizcomtech.

Wizcomtech planifikon të përfundojë një version kinez të stilolapsit të tij në muajt e ardhshëm dhe të hyjë në treg së shpejti.

Kina është një treg i madh për ne. Ne jemi aktualisht në kontakt me një organizatë udhëheqëse kineze disleksike dhe shpërndarësit në lidhje me zbatimin e stilolaps tonë dhe ne shikojmë përpara për partneritet me ta në të ardhmen e afërt”, shton Dror Drukman, CEO i Wizcomtech.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike