“Tubi”, pija magjike me formulë sekrete që vjen nga Izraeli

Pija prodhohet nga kompania Tubi 60 Co. Ltd dhe është hedhur në treg në vitin 2012.


Pije e mrekullueshme? Përbërës sekret? Në Izrael vazhdon të flitet gjithmonë për pijen “Tubi 60”. Një “elixir” me ngjyrë dhe shije unike.

“Tubi 60” është pije “spirit” me 40% alkool dhe bazohet në përbërës natyrorë. Pija është zhvilluar dhe prodhuar në Izrael duke përdorur bimë lokale, fruta dhe erëza.

Pija prodhohet nga kompania Tubi 60 Co. Ltd dhe është hedhur në treg në vitin 2012.

Tubi 60 u zhvillua në vitin 2012 nga dy vëllezër; Hilal dhe Yanai Tubi në Haifa, Izrael, me qëllim të krijimit të një pije alkoolike me një shije unike që do të ishte e ndryshme nga produktet që aktualisht janë në dispozicion në treg.

Kriteri i vetëm i vëllezërve ishte që të takonte tre elemente: duhej të shijonte veçanërisht të mirë dhe të ndryshëm, duhej të ishte e lehtë për të pirë dhe ata donin që ajo të kishte një efekt pozitivisht stimulues.

Dy vëllezërit bashkëpunuan me shkencëtarë, botanistë dhe specialistë të ushqimit drejt prodhimit të Tubi 60.

Në vitin 2013, distileria e parë u hap në Haifa dhe mori miratimet, licencat dhe të gjitha dokumentet ligjore nga Ministria e Shëndetësisë e Izraelit për të prodhuar Tubi 60.

Nga mesi i vitit 2014, kërkesa për Tubi u rrit në Izrael dhe në vende të tjera. Kjo çoi në themelimin e një fabrike të madhe në vitin 2015 nga dy vëllezërit.

Në vitin 2017, kompania Tubi filloi eksportimin e pijeve në SHBA, Hungari, Norvegji, Gjermani dhe vende të tjera.

Izraeli kishte qenë i njohur për verërat dhe birrën e saj, por Tubi 60 ishte fryma e parë që përfaqëson shijet rajonale të Izraelit, bimëve,  erëzat dhe teknikat e distilimit.

“Tubi 60” është bërë nga limoni, e zgjeruar me fruta të tjera lokale agrume të mbushura me bimë, erëza, pemë dhe lule ekstrakte, duke përfshirë xhenxhefil, nenexhik, shafran, shafran i Indisë, etj.

Tubi është “bërë me dorë” dhe përpunuar me kujdes për të paraqitur një shije të pasur që siguron një efekt ngritës dhe pozitiv. Përbërësit natyral i japin aromën e tij të pastër dhe freskuese.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike