Nuk është Jeruzalemi, por Prishtina. Kosova feston Ditën e Pavarësisë së Izraelit

Dhjetëra pjesëmarrës morën pjesë në aktivitetin me rastin e 70-vjetorit të shtetit modern të Izraelit


Kosova festoi në mënyrë dinjitoze Ditën e Pavarësisë së Izraelit, me një ceremoni mbresëlënëse të mbajtur në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë.

Disa dhjetëra pjesëmarrës ndoqën në aktivitetin me rastin e 70-vjetorit të shtetit modern të Izraelit, të rithemeluar më 14 maj 1948.

Zyrtarë të lartë të shtetit të Kosovës, përfshirë kryeparlamentarin Kadri Veseli, kanë marrë pjesë në shënimin e përvjetorit të 70’të të krijimit të shtetit të Izraelit, të organizuar nga bashkësia hebreje “Bet Israel Kosova”.

Në këtë ngjarje, përveç Veselit, ka marrë pjesë edhe ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, e cila ka kërkuar që ky vend ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Dhjetëra të rinj mbanin flamurin e Izraelit, ndërkohë që në bluzat e tyre ishte stampuar edhe flamuri i Kosovës.

Të dy vendet, edhe pse nuk kanë njohje diplomatike, kanë kontaktet të fuqishme kulturore dhe historike, ndërkoë që ka interesim në rritje të bizneseve izraelite për të investuar në Kosovë.

Në aktivitet nuk munguan edhe këngët e njohura izraelite.

 

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.