Trajtojeni Hamasin si një sëmundje kronike

Gjestet diplomatike dhe stimujt financiarë nuk kanë qenë kurrë në gjendje të kufizojnë terrorizmin palestinez.


Nga Dr. Reuven Berko

Gjatë viteve, të gjitha përpjekjet e Hamasit për të minuar sigurinë e Izraelit kanë dështuar. Terrorizmi palestinez mori forma të shumta – bomba vetëvrasëse, të shtëna me armë zjarri, plaçkitje me sulme dhe rrëmbime, tunele terroriste ndërkufitare, zjarr me raketa dhe përpjekje për të prishur kufirin Izrael-Gaza – dhe ne i kemi mposhtur të gjithë.

Gjestet diplomatike dhe stimujt financiarë nuk kanë qenë kurrë në gjendje të kufizojnë terrorizmin palestinez. Vetëm goditjet traumatike ushtarake që Izraeli i kanë detyruar ata dhe kanë qenë në gjendje të gjenerojnë pengesa dhe të pengojnë keqdashjen palestineze.

Gjithsesi, edhe përgjigjet e forta izraelite nuk kanë qenë kurrë në gjendje për të larguar motivimin e palestinezëve për të na shkatërruar, gjë që është rritur vetëm me kalimin e kohës.

Atyre prej nesh që nuk kanë durim, duhet të kujtojnë se nuk ka zgjidhje një herë të vetme për këtë situatë. Po, intensiteti i goditjeve që Izraeli e ka trajtuar Hamasi ka qenë i vetmi faktor që përkohësisht të shtypë etjen e shkatërrimit të palestinezëve, por ajo që na ka dështuar gjithmonë është mospajtimi midis dëshirës palestineze për të asgjësuar Izraelin dhe mungesa e dëshirës sonë për t’i eliminuar ato, të cilat mbeten të palëkundura, pavarësisht superioritetit të qartë ushtarak të Izraelit.

Po të kishin mundësinë, palestinezët do të na thernin dhe do t’i merrnin gratë tona dhe fëmijët tanë si plaçkë lufte, siç diktohet nga Islami. Fakti që Izraeli dëshiron paqe i ka bërë palestinezët të besojnë se jemi të kujdesshëm ndaj konfrontimeve dhe viktimave, të cilat vetëm i jep karburant guximit të tyre.

Hamas është pjesë e ideologjisë globale terroriste islamike të Vëllazërisë Myslimane, e cila përfshin Katarin, Turqinë dhe Iranin, dhe nga ana tjetër ushqen grupe terroriste si Shteti Islamik, Al-Kaida, Xhihadi Islam, Boko Haram, Ansar Beit al-Maqdis dhe shumë të tjerë.

Hamasi është i ngjashëm me Amalek, kombin e lashtë biblik, në dëshirën e tij për të shkatërruar shtetin e Izraelit, për ta ngacmuar dhe për ta shkarkuar atë fizikisht dhe moralisht si pjesë e besimit të tij fetar. Kjo nuk është një ide që mund të çrrënjoset, por përkrahësit e saj dhe turma pas tyre mund të goditen brutalisht. Ata duhet të goditen në mënyrë të përsëritur dhe në mënyrë agresive, ashtu si ju do të bënit kur trajtoni një sëmundje kronike.

Kur është fjala për Hamasin, Izraeli duhet të ndryshojë ‘modus operandi’ dhe të shkojë nga të qenit reaktive për të qenë proaktive. Nuk ka nevojë të prisni që provokimi i armikut të veprojë – ne duhet ta godasim pa pushim pa marrë parasysh. Termat si “armëpushimi” dhe “barazimi” duhet të hiqen nga fjalorin tonë dhe e vetmja gjë në terren duhet të jetë ajo në të cilën ne, për vetë arsyet tona, zgjedhim nëse po apo jo të hapim zjarr.

Izraelitët, duke jetuar në një gjendje të vazhdueshme të sulmeve kriminale, janë mësuar të paguajnë “tarifa mbrojtëse” për njëfarë paqeje dhe heshtjeje. Është koha për të lënë mënjanë hapa që nxisin zbutjen në favor të veprimit që drejton disfatën ushtarake dhe ekonomike të Hamasit, liderëve të saj dhe mbështetësve të saj. Ne duhet të jemi gati për një luftë të zgjatur nëse duam të shkurtojmë kohëzgjatjen e konfliktit të përgjithshëm.

Marrë nga gazeta “Israel Hayom”

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…