Revolucioni bujqësor vjen nga Izraeli

Izraeli është bërë një lider në teknologjinë bujqësore, duke përdorur sensorë, dronë, robotikë, teknologji GPS


Si një vend i përbërë nga më shumë se 60 për qind shkretëtirë dhe me pak reshje vjetore, Izraeli gjatë viteve ka sfiduar pritshmëritë për t’u bërë një lider në teknologjinë bujqësore të ujit dhe saktësisë, duke përdorur sensorë, dronë, robotikë, teknologji GPS, automjete autonome dhe të dhëna shkencore për të kontrolluar dhe menaxhuar fermat dhe blegtorinë.

Në vetëm 70 vjet, Izraeli ka parë gjithashtu krijimin e rreth 750 teknologjive ushqimore lokale dhe startapeve agritech që kanë të bëjnë me mbikëqyrjen e kulturave dhe mbikëqyrjes së ujit, proteina alternative dhe siguria e ushqimit – shumica e krijuar gjatë dekadës së kaluar.

Por disa kompani agritech shkojnë përtej imazheve satelitore dhe “nën tokë” për të dhënë njohuri mbi strategjinë e kulturave dhe ujitjes.

Një kompani e tillë është CropX, në mesin e vetëm dy për qind të firmave intel të agritech që në fakt “shkelin terrenin” për njohuritë e tyre, duke shfrytëzuar fuqinë e të dhënave të mëdha, “machine learning” dhe një softuer me bazë cloud në tokë për të rritur prodhimin bujqësor nga toka. CEO i CropX, Tomer Tzach thotë se 98 për qind e kompanive analitike bujqësore mbledhin vetëm të dhëna mbi tokën.

Qëndrim i zgjuar bujqësor

I themeluar në vitin 2014, CropX u bashkua me evolucionin e zgjuar bujqësor duke përdorur IoT dhe analytics për të përmirësuar praktikat e bujqësisë dhe “japin fushë një zë”.

Në maj, inovatori i analitikës zbuloi platformën e saj të fundit të zbulimit të tokës, duke kombinuar softuerin analitik të bazuar në cloud dhe teknologjinë e avancuar të sensorëve të tokës që integron të dhënat e motit dhe zbulimin e anomalive të menjëhershme, duke njoftuar fermerët për çështjet që ndikojnë në tokë.

CropX

Tani duke ofruar tri versione të përditësuara të sensorit unik të tokës me spirale, Tzach thotë se CropX është përpara lojës së një epokë të re të teknologjisë së fuqishme të sensorëve të zgjuar si “i vetmi sensor në tregun masiv” me “rezultate të provuara, tërheqje dhe konsumatorë” partneriteteve globale.

Kompania tashmë ka një qëndrim të fortë në Shtetet e Bashkuara, ku ka ofruar zgjidhje për mungesën e thatësirës dhe ujit në shtete si Kalifornia dhe Arizona.

“Sistemi ynë mund t’i tregojë fermerëve kur kanë nevojë për ujë dhe kur ata nuk e bëjnë”, thotë Tzach NoCamels, “ne ofrojmë zgjidhje të zbatueshme dhe me kosto efektive në sipërfaqe të mëdha”.

CropX përfundoi kohët e fundit një eksperiment të suksesshëm në shkallë të gjerë në Arizona në 114 hektarë, ku teknologjia e saj u testua në gjysmën e një fushe alfalfa. Pjesa tjetër u ujitur duke përdorur praktikat tradicionale. Rezultatet treguan 40 për qind të kursimeve në ujë, pa ndikim negativ në prodhimin e kulture. Përveç kësaj, cikli i rritjes u përshpejtua, duke lejuar një rritje potenciale në prodhimin vjetor prej 10 për qind, thotë kompania.

Në SHBA, CropX është gjithashtu i njohur për ofrimin e zgjidhjeve për kulturat e mallrave si misri, patatet dhe gruri. Kjo është e rëndësishme, thotë Tzach, pasi CropX është aktualisht një nga sensorët e vetëm të tokës për të kultivuar njohuri të rëndësishme në lidhje me kulturat e mallrave “, të cilat mund të tregtohen lehtë, ruhen për një kohë të gjatë dhe të rriten në numër të madh.

Në një tjetër zhvillim të rëndësishëm për kompaninë, CropX gjithashtu ka hyrë në partneritet kohët e fundit me një degë të një prej shpërndarësve më të mëdhenj bujqësorë në Australi. “Kjo është një arritje e rëndësishme në strategjinë tonë për të punuar me partnerët strategjikë dhe për të zgjeruar gjurmët tona jashtë SHBA, veçanërisht në hemisferën jugore”, shkroi Tzach në një gazetë dërguar në rrjetin e investitorëve ndërkombëtarë.

Në maj, ICL, një kompani udhëheqëse botërore e mineraleve dhe kimikateve me seli në Tel Aviv njoftoi gjithashtu një partneritet strategjik dhe investim me CropX – bashkëpunimin e parë të kompanisë me komunitetin e fillimit të Izraelit në fushën e bujqësisë precize.

CropX kohët e fundit paraqiti teknologjinë e saj unike ndaj kancelares gjermane Angela Merkel në vizitën e saj shtetërore në Izrael javën e shkuar. Fillimi ishte një nga disa të përgjuar nga qeveria izraelite për të shfaqur zgjidhjet e saj në një ekspozitë në Muzeun e Izraelit në Jeruzalem para Merkel, Ministri izraelit i Ekonomisë dhe Industrisë Eli Cohen, Drejtori i Autoritetit të Inovacionit Izraelit Aharon Aharon, Ministri Federal i Ekonomisë për Ekonomik Çështje dhe Energjetikë Peter Altmaier, dhe Drejtori i PSA i Bill McDermott.

“CropX është një zgjidhje që është edhe hardware ashtu edhe softuer”, tha gjatë prezantimit Tzach, një pilot me përvojë i Forcave Ajrore izraelite, ish-investitor dhe katër herë. “Nga ana e harduerit, ne kemi sensori i tokës që fermerët vënë në tokë dhe transmeton informacion nga toka në re dhe në pjesë software, e cila është një aplikacion në telefonin e tyre,” shpjegoi ai. “Kështu që ata e marrin këtë me postë, e instalojnë këtë në vetvete në vetëm pesë minuta dhe pothuajse menjëherë pas pak ditësh ata dinë më shumë për tokën e tyre, atëherë ata kanë njohur ndonjëherë në të kaluarën”.

CropX ishte startapi i vetëm agritech për të shfaqur teknologjinë e tij, ndër kompanitë e tjera inovative që përfshinë Pixellot të Izraelit, Rapid Medical dhe SpacePharma R & D dhe Brainlab AG dhe Merck të Gjermanisë.

“Isha i emocionuar për të parë se sa i vetëdijshëm ishte Merkel në detajet e industrisë së qumështit në Evropë”, thotë Tzach NoCamels, duke vënë në dukje se ai iu drejtua shkurtimisht zgjidhjeve të CropX për çështjet e qumështit të industrisë në trajtimin e menaxhimit të plehut organik në rajone si Irlanda dhe Gjermania.

Ka aq shumë bagëti në këto rajone, thotë ai, se plehrat e saj, në vend që të veprojnë pleh në tokë, do të “mbarojnë” me shi dhe do të përfundojnë në ujë të pijshëm ose do të lënë tokën në ujë të kulluar dhe do të bëhen një mjedis ndotës.

“Një nga zgjidhjet tona është matja e ujit dhe nitratit në tokë dhe të jemi në gjendje të kuptojmë se ku shkon nitrat. A është shumë? Duhet të lëvizim lopët? Ka shumë pyetje që mund të japim përgjigje me sensorë tanë, “thotë Tzach,” Sepse sistemi CropX është shumë i volitshëm, lidhet nga kudo dhe është vetëinstalues, kështu që është shumë i shkallëzuar. Është një zgjidhje e shkëlqyer për zonat që kanë nevojë për vendosjen masive.”

Gjate prezantimit te CropX kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe kancelares gjermane, Angela Merkel.

Merkel është “e vetëdijshme për çështjet e industrisë së qumështit”, shton Tzach. “Në minutën që fillova të flas për çështjet mjedisore të shkaktuara nga industria e qumështit, të cilat tani janë shumë të mëdha në BE … ajo e dinte saktësisht se për çfarë po flisja. Gjermania ka prodhimin më të madh të qumështit në Evropë. Është duke arritur një pikë ku ata nuk mund ta rritin atë më, pa trajtuar çështjen e mjedisit”.

Që nga prezantimi javën e kaluar, Tzach thotë se CropX tashmë është përcjellur me delegacionin për shumë nga çështjet e zhvillimit të biznesit të diskutuara në ekspozitë.

Kompania e bazuar në Netanya sapo ka filluar të synojë tregun evropian, thotë Tzach.

Një deklaratë qëllimi midis Ministrisë së Ekonomisë dhe Industrisë të Izraelit dhe Ministrisë Gjermane të Arsimit dhe Kërkimit mbi bashkëpunimin Evropian dhe dypalësh mbi kërkimin shkencor, zhvillimin dhe inovacionin e arritur në tryezën e rrumbullakët pasi ekspozita do të lehtësojë projekte të mëtejshme./ NoCamels/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…