Mijëra vetë në funeralin për oficerin e forcave speciale të vrarë në Gaza

Presidenti Rivlin, ministrat Benet dhe Kara bashkohen në ceremoninë për ushtarin hero

Mijëra njerëz u mblodhën të hënën për funeralin e një oficeri të lartë të forcave speciale të ushtrisë izraelite, IDF, i cili u vra gjatë natës gjatë një operacioni të fshehtë në Rripin e Gazës që kulmoi me një shkëmbim zjarri të ashpër me terroristët palestinezë.

Presidenti Reuven Rivlin, Ministri i Arsimit, Naftali Bennett dhe Ministri i Komunikimit, Ayoub Kara përfaqësuan qeverinë teksa kolonel lieutenant u preh në varrin e tij.

Ushtari, 41 vjeç, dhe i identifikuar në media vetëm me inicialin e gjuhës hebraik “Mem”, ishte nga një komunitet në veri të Izraelit. Ai la gruan dhe dy fëmijë, shkruan “The Times of Israel”.

“Unë erdha për të falënderuar dhe për të përshëndetur një hero, në emër të të gjithë shtetit të Izraelit. Shumë më të mirë të djemve tanë, kujtesa e kujt do të jetë përgjithmonë e gdhendur në zemrat tona”, tha presidenti Rivlin. “Dhimbja juaj është dhimbja jonë, dhembja juaj është dhimbja jonë. Hidhërimi i gjithë popullit, gjithë populli i Izraelit”.

“Mem ishte një nga ushtarët dhe komandantët më të guximshëm dhe më të guximshëm të Shtetit të Izraelit dhe ai ra duke mbrojtur qytetarët e Izraelit, fëmijët e Izraelit,” shtoi ai. “Ai jetonte vlerat që ai ishte rritur: kurajo, vetësakrifikimi, guximit dhe vendosmërisë, dhe kështu vdiq”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Avital Leibovich: Izraelitët ndihen të mirëpritur në Shqipëri

Kryetarja e Komitetit Amerikano-Hebraik, intervistë për “Diplomaticus” në televizionin informativ shqiptar, News24.

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.