Terroristët e Hamasit lëshojnë më shumë se 400 raketa drejt Izraelit

Kjo është breshëria më e madh ndonjëherë e raketave në Izraelin jugor në një ditë të vetme. 50 izraelitë të plagosur

Terroristët e Hamasit kanë lëshuar më shumë se 400 raketa në Izrael gjatë 36 orëve të fundit, në një reagim të zemëruar ndaj një sulmi izraelit në Gazë të dielën natën dhe që vrau një nga komandantët e saj.

Sundimtarët e Rripit u kundërpërgjigjën me atë që IDF tha se ishte breshëria më e madh ndonjëherë e raketave në Izraelin jugor në një ditë të vetme, duke kapërcyer sistemin e mbrojtjes raketore të Iron Dome.

Një 40-vjeçar palestinez u vra në Ashkelon të hënën natën dhe tetë të tjerë u plagosën gjatë sulmit – një nga ata të shkeli mbrojtjen izraelite.

Raportohet se deri tani, më shumë se 50 izraelitë janë plagosur ose trajtuar për trauma.

Të hënën, terroristët nga Hamasi dhe Xhihadi Islam përdorën një raketë të drejtuar nga anti-tank për të goditur një autobus të zbrazur pranë kufirit të Gazës, duke plagosur rëndë një ushtar izraelit që ishte në bord në atë kohë.

Avionët izraelitë kanë goditur duke sulmuar dhjetëra poste rreth Rripit të Gazës, pasi shkollat ​​izraelite dhe linjat e trenave mbetën të mbyllura, por komentatorët u bashkuan në paralajmërimet e tyre se as Izraeli dhe as Hamasi nuk donin një luftë tjetër.

Megjithatë, një zyrtar i lartë i Hamasit kërcënoi duke thënë: “Rreth një milion sionistë do të jenë brenda rrezes së raketave tona, nëse vendimi i armikut sionist është të vazhdojë agresionin e tij”.

Shpërthimi i fundit vijon një operacion nga një ekip izraelit i fshehtë, i cili udhëtoi në Gaza në një makinë civile për të vrarë një komandant të lartë terrorist të dielën.

Nur Barakeh, një udhëheqës vendas i Brigadave Izz ad-Din al-Qassam të Hamasit, u vra në sulmin në terren, së bashku me gjashtë palestinezë të tjerë, por ekipi i Forcave Speciale të Izraelit mbeti nën zjarr pasi ata u vunë re duke e kthyer rrugën e tyre.

Analistët kanë raportuar “një mosfunksionim të papërcaktuar” si ekspozimi i ekipit. Një kolonel izraelit, i identifikuar si nënkoloneli M, u vra dhe një oficer tjetër u plagos, pasi forca ajrore izraelite kërkoi të siguronte mbulim për ekipin që po tërhiqej.

Shefi i Shtabit të IDF, Gadi Eisenkot tha: “Një forcë speciale e IDF-it veproi sonte në një operacion shumë kuptimplotë për sigurinë e Izraelit. Forca dhe trupat e IAF luftuan një betejë të guximshme me qetësi dhe heroikisht. Unë përshëndes trupat tona. IDF i detyrohet zotit Col. M. më shumë se sa mund të themi. Unë e përqafoj familjen e tij dhe i uroj ushtarit të lënduar një shërim të shpejtë. “

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Avital Leibovich: Izraelitët ndihen të mirëpritur në Shqipëri

Kryetarja e Komitetit Amerikano-Hebraik, intervistë për “Diplomaticus” në televizionin informativ shqiptar, News24.

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.