Rivlin takon Papën: Të forcohet lidhja Izrael-Selia e Shenjtë

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivilin nisi një vizitë zyrtare në Shtetin e Vatikanit dhe në Itali.


Presidenti i Izraelit nisi një vizitë zyrtare në Shtetin e Vatikanit dhe në Itali.

Sot, ai u prit në një audiencë të veçantë nga Papa Françesku në Pallatin Papal në Vatikan.

“Jam i gëzuar që jam një mysafir këtu në Vatikan, një vend historik me rëndësi të madhe për krishterimin. Lidhja midis Shtetit të Izraelit dhe Selisë së Shenjtë është me vlerë të madhe për të dy shtetet dhe shpresoj se mund të forcohet dhe thellohet. Shumë faleminderit për mikpritjen e ngrohtë!”, shkruan Presidenti i Izraelit në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Presidenti Rivlin falënderoi Papën për mbështetjen e tij në luftën kundër anti-semitizmit në emër të gjithë botës hebraike.

Të premten, presidenti izraelit do të takohet gjithashtu me Kryeministrin italian Giuseppe Conte dhe Presidentin italian.

 

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.