Java e Filmit Izraelit sjell tre filma në Kosovë

Organizohet nga Bet Israel Kosovo në kinemanë ABC nga data 29 nëntor deri më 1 dhjetor


Java e Filmit Izraelit në Prishtinë do të sjellë për filmdashësit kosovarë tre filma të njohur dhe të suksesshëm jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare.

Sipas programit të publikuar nga organizatorët e bashkësisë hebraike në Kosovë, Bet Israel Kosovo, filmat do të shfaqen nga data 29 nëntor deri më 1 dhjetor në kinemanë ABC, në Prishtinë.

Filmi i parë është “Saving Neta”, një prodhim i vitit 2016 me regjisor Nir Bergman, fitues i shumë çmimeve, dhe me aktorë kryesorë: Rotem Abuhab, Emma Alfi Aharon, Naama Arlaky. Shfaqja fillon në orën 19:00.

Filmi tregon historitë e katër grave, jeta e të cilave ndryshon menjëherë sapo takojnë një burrë të quajtur Neta. Humor, dramë, dashuri dhe shpresë, një portretizim i fuqishëm i marrëdhënieve familjare në jetën moderne.

Presenting Princess Shaw” – shfaqet, më 30 nëntor (15:00) –  është një dokumentar i regjisorit Ido Haar. Prodhim i vitit 2015. I nominuar për disa çmime. Dokumentari është bazuar në marrëdhënien bashkëpunuese midis yllit Samantha Montgomery, një testshkruese këngësh dhe kompozitorit Ophir Kutiel, të cilët u publikojën këngët e tyre edhe në YouTube. Aktorët janë Kutiman dhe Samantha Montgomery.

Filmi i tretë, “Personal Affairs” – shfaqet, më 1 dhjetor (15:00) – është një film izraelit i regjisores izraelito-palestineze Maha Haj. Prodhim i vitit 2016. I nominuar për shumë çmime. Ka marrë pjesë në Festivalin e Kanës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.