Ayelet Shaked, “gruaja e hekurt” e Izraelit

“Forbes Israel” e konsideron ministren e Drejtësisë si gruan me të fuqishme të vitit 2018


“Forbes Israel” e konsideron Ayelet Shaked, ministren e aktuale të Drejtësisë, si gruan me të fuqishme të vitit 2018 në Izrael.

Politikania 42-vjeçare, deputete e partisë “Habait Hayehudi” (Shtëpia e Hebrenjve) vlerësohet si gruaja më e fuqishme në shtetin hebre, që nga koha e Golda Meir, ish-kryeministres së hekurt të Izraelit.

Golda Meir, ish-kryeministre e Izraelit (1969-1974)

Një inxhiniere kompjuterësh, ajo është zgjedhur si ministre e Drejtësisë në vitin 2015, në qeverinë aktuale të drejtuar nga Benjamin Netanyahu. Ajo është ministrja e dytë femër e Drejtësisë, pas Tzipi Livnit. Më parë, ajo ka qenë shefe e kabinetit të Netanyhaut, kur ky i fundit ishte në opozitë.

Megjithëse ajo përfaqëson një parti me karakter fetar, Shaked identifikon veten si politikane laike. Ajo hyri në politikë në vitin 2006, pas një karrierë në fushën e teknologjisë së lartë në disa kompani prestigjioze.

Ajo konsiderohet si një nga ligjvënësit më aktivë dhe me ndikim të Izraelit, dhe ka iniciuar dhe ka hartuar disa nga ligjet më të rëndësishme të kohëve të fundit në Izrael.

Ayelet Shaked (mbiemri i vajzërisë, Ben Shaul) lindi në Tel Aviv nga prindër me origjinë nga hebrenjtë e Irakut (nga i ati) dhe Rusia (nga e ëma). Ajo ka shërbyer në ushtrinë izraelite (IDF), si instruktore e këmbësorisë.

Shaked është martuar me një pilot të Forcave Ajrore Izraelite. Ajo është një admiruese e Stiv Xhobsit. Ajo ka fituar disa çmime të ndryshme dhe ka qenë pjesë e disa renditjeve përsa u përket grave më me influencë.

Pas Ayelet Shaked, gruaja e dytë më e fuqishme në Izrael konsiderohet, sipas “Forbes Israel”, Esther Hayut, kryetarja e Gjykatës Supreme. E treta vjen Karnit Flug, Guvernatorja e sapolarguar e Bankës së Izraelit.

Publikuar nga Izraeli Sot – izraelisot.com

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…