Ministrja kosovare e Integrimit, Dhurata Hoxha: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë

Ministrja kosovare e Integrimit, mesazh me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës së Holokaustit

Ministrja kosovare e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, në një mesazh të saj të postuar në Facebook me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës së Holokaustit, shkruan se “dita e përkujtimit të viktimave të Holokaustit, është ditë e rikujtimit të vuajtjeve të papërshkrueshme të popullit hebre, për të mos u përsëritur më kurrë”

“Në këtë ditë, shprehim respekt edhe për kontributin e familjeve shqiptare të cilat rrezikuan jetën e tyre për të strehuar hebrenjtë që kërkoheshin nga nazistët. Njerëzimi, sfidat e tilla, nuk duhet t’i lejojë të shfaqen më në asnjë vend!”, shkruan ministrja Hoxha, që ka postuar edhe dy foto, njëra prej tyre shkuan “Ne kujtojmë”.


Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.