Transkripton automatikisht zërin e regjistruar, Verbit thith 23 mln dollarë

Me qendër në Tel Aviv, Verbit po zhvillon një sistem të bazuar në sistemin IA që automatikisht transkripton fjalën apo fjalimin e regjistruar.


Verbit, një startap izraelit, që po zhvillon një sistem të bazuar në Inteligjencën Artificiale (IA), dhe që mund të transkriptojë automatikisht zërin e regjistruar, ka thithur 23 milionë dollarë në një seri fondesh të udhëhequr nga kompania izraelite Viola Ventures.

Pasi zëri i regjistruar është konvertuar në tekst, një operator njerëzor, me njohuri të përsosur të fushës në fjalë, kontrollon ‘outputin’ për gabime dhe pasaktësi.

E themeluar në vitin 2016, Verbit po zhvillon një sistem të bazuar në sistemin IA që automatikisht transkripton fjalën apo fjalimin e regjistruar, shkruan “Calcalist”

Sipas raporteve të kompanisë, Verbit ka më shumë se 100 klientë në fushat e arsimit dhe ligjit.

Verbit punëson rreth 80 vetë në Tel Aviv dhe Kiev dhe synon të përdorë këto fonde për të hapur një zyrë në Nju Jork.

Kompania është aktualisht e fokusuar në shkallëzimin dhe kërkesën e kënaqshme, tha Tom Livne, bashkë-themelues dhe CEO i Verbit.

Investitorët  e tjerë që e kanë çuar në total fondin e mbledhur në 34 milionë dollarë, përfshijnë firmat me kapital të bazuar në Izrael, Venture Vertex, Vintage dhe Claltech.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…