Izraeli dhe vendet arabe bisedime për luftën me Iranin

Synimet anti-iraniane të Izraelit dhe të Shteteve të Bashkuara dominojnë axhendën e forumit.


Izraeli dhe një koalicion i vendeve arabe janë në bisedime për të avancuar në interesin e përbashkët të luftës me Iranin, tha kryeministri Benjamin Netanyahu . Në një prononcim për “Jerusalem Post”, Netanyahu u shpreh se do të marrë pjesë në një takim me 60 ministra të jashtëm të dërguara nga vendet që janë kundër Iranit.

“Ajo që është e rëndësishme për këtë takim, dhe që nuk është një sekret, është fakti që ky është një takim i hapur me përfaqësuesit e vendeve kryesore arabe që janë ulur së bashku me Izraelin, për të çuar përpara interesin e luftës me Iranin”, u shpreh ai.

Delegacioni i SHBA-së kryesohet nga zv.presidenti Mike Pence, i cili shoqërohet nga sekretari i shtetit Mike Hawkeu dhe Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i Presidentit Trump.

Synimet anti-iraniane të Izraelit dhe të Shteteve të Bashkuara duket se dominojnë axhendën e forumit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë