Amerikania Vimeo blen 200 mln dollarë platformën izraelite të videove, Magisto

Platforma amerikane e shërbimeve video synon të jetë numri një në industrinë e videove të shkurtra


Platforma amerikane e shërbimeve video, Vimeo Inc., bëri të ditur se kishte arritur një marrëveshje për të blerë shërbimin e krijimit të videos në Izrael, Magisto.

Sipas portalit ekonomik izraelit, Globes, Vimeo do të paguajë 200 milionë dollarë.

Me 100 milionë përdorues, Magisto mundëson krijimin në mënyrë të thjeshtë dhe intuitive të videove të shkurtra për çdo medium.

Kombinimi i aftësive profesionale të krijimit të videove Magisto me suportin e Vimeo për video hosting, shpërndarjen dhe monetizimin  shërbimit do ta pozicionojë Vimeo, si zgjidhja më e plotë në industrinë e videove.

Magisto ka mbi 75 punonjës me zyra në Kaliforni dhe filial në Ziona, Izrael, dhe ka ngritur 35 milionë dollarë që nga themelimi i saj në 2009.

Investitorët në Magisto përfshijnë Sandisk, Samsung, Qualcomm, Ourcrowd, Western Digital Capital, Horizon dhe Mail.ru.

Transaksioni pritet të mbyllet në fund të tremujorit të dytë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…