Amerikania Vimeo blen 200 mln dollarë platformën izraelite të videove, Magisto

Platforma amerikane e shërbimeve video synon të jetë numri një në industrinë e videove të shkurtra


Platforma amerikane e shërbimeve video, Vimeo Inc., bëri të ditur se kishte arritur një marrëveshje për të blerë shërbimin e krijimit të videos në Izrael, Magisto.

Sipas portalit ekonomik izraelit, Globes, Vimeo do të paguajë 200 milionë dollarë.

Me 100 milionë përdorues, Magisto mundëson krijimin në mënyrë të thjeshtë dhe intuitive të videove të shkurtra për çdo medium.

Kombinimi i aftësive profesionale të krijimit të videove Magisto me suportin e Vimeo për video hosting, shpërndarjen dhe monetizimin  shërbimit do ta pozicionojë Vimeo, si zgjidhja më e plotë në industrinë e videove.

Magisto ka mbi 75 punonjës me zyra në Kaliforni dhe filial në Ziona, Izrael, dhe ka ngritur 35 milionë dollarë që nga themelimi i saj në 2009.

Investitorët në Magisto përfshijnë Sandisk, Samsung, Qualcomm, Ourcrowd, Western Digital Capital, Horizon dhe Mail.ru.

Transaksioni pritet të mbyllet në fund të tremujorit të dytë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…