Kryebashkiaku mysliman i Londrës, Sadiq Khan, anëtarësohet në Lëvizjen Hebraike Laburiste

Khan tha se ai e ndërmori aksionin, për të dëshmuar “mbështetje dhe vlerësim” për hebrenjtë britanikë(JTA) – Kryebashkiaku mysliman i Londrës, Sadiq Khan, u bashkua me  Lëvizjen Hebraike Laburiste (Jewish Labour Movement), si një anëtar i asociuar në solidaritet me hebrenjtë britanikë.

Në një deklaratë javën e kaluar, Khan i bëri thirrje kolegëve të tij në Partinë Laburiste të ndjekin shembullin dhe tha se ai e ndërmori aksionin, për të dëshmuar “mbështetje dhe vlerësim” për hebrenjtë britanikë.

“Nuk ka dyshim, në mendjen time, se Partia Laburiste ka qenë shumë e ngadalshme në heqjen e antisemitizmit të tmerrshëm nga disa anëtarë të partisë dhe mbështetësit”, tha Khan.

Khan ka folur kundër antisemitizmit në parti gjatë viteve të fundit dhe ka dënuar mungesën e veprimit të partisë, sipas gazetës “Jewish Chronicle” me qendër në Londër.

“E di që ka qenë një kohë jashtëzakonisht e vështirë për anëtarët e Lëvizjen Hebraike Laburiste. Ashtu si unë, shumica dërrmuese e atyre brenda partisë janë të shkatërruar nga mënyra se si ndihet komuniteti hebraik dhe anëtarët e Punës hebraike, “tha Kahn. “Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të bashkohemi në të gjithë Lëvizjen e Punës për të bërë gjithçka që mundemi për t’i bërë njerëzit hebrenj të ndjehen si në shtëpi edhe në partinë tonë edhe një herë”.

Ish-kryeministri britanik, Gordon Braun, njoftoi me anë të një video-mesazhi të postuar në Twitter në fillim të muajit, se ai iu bashkua Lëvizjen Hebraike të Punës në solidaritet me hebrenjtë britanikë.

Kreu i Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, është akuzuar për lejimin e antisemitizmit në mes të shumë mijëra mbështetësve që u bashkuan me partinë në mbështetje të politikave të tij. Ai e ka mohuar akuzën, duke u zotuar të dënojë nxitësit e urrejtjes.

Marrë nga: Jewish Telegraphic Agency

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…