RunWize: Teknologji izraelite për sigurinë në aeroportin ndërkombëtar të Pekinit

Startapi Xsight Systems përdor algoritme të sofistikuara të përpunimit të imazhit dhe radarë të bazuar në inteligjencën artificialeNjë teknologji izraelite u zgjodh për të përmirësuar sigurinë, efikasitetin dhe kapacitetin e pistës në të aeroportit ndërombëtar të Pekinit (Beijing Capital International Airport-BCIA), një nga aeroportet më të ngarkuara në botë.

Si funksionon RunWize?

RunWize, softueri për zbulimin e objekteve të huaj, nga startapi Xsight Systems, përdor algoritme të sofistikuara të përpunimit të imazhit dhe radarë të bazuar në inteligjencën artificiale për të monitoruar vazhdimisht gjurmët me qëllim zbulimin e mbeturinave ose rreziqeve, duke përfshirë zogjtë.

Rreth 120 sensorë RunWize do të instalohen përgjatë pistës lindore të aeroportit ndërkombëtar të Pekinit dhe puna e instalimit do të kompletohet deri në fillim të korrikut.

RunWize kombinon radarin me valë milimetrike dhe përpunimin e imazhit të bazuar në inteligjencën artificiale për të zbuluar objektet e hua ose ndërhyrjet e kafshëve të egra, si dhe për të monitoruar kushtet dhe aktivitetin e pistave.

Sistemet Xsight në aeroportin e Pekinit

Startapi izraelit, i bazuar në Rosh Haayin në Izrael, shpjegoi se RunWize përmirëson ndjeshëm sigurinë gjatë ngritjes dhe uljes së avionëve në aeroportin e kryeqytetin kineze, ku kaluan mbi 100 milionë udhëtarë gjatë vitit të kaluar. Një numër që u tejkalua vetëm nga Aeroporti Ndërkombëtar i Hartsfield-Jackson Atlanta.

Alex Koren, CEO i Xsight Systems, tha pwr gazetën izraelite “The Jerusalem Post”:  “Ne jemi krenar për të sjellë teknologjinë tonë të industrisë në Aeroportin Ndërkombëtar të Pekinit. Ky arritje e rëndësishme konfirmon reputacionin e Xsight në mbarë botën “.

Aeroportet që përdorin tashmë teknologjinë izraelite RunWize përfshijnë Boston Logan International Airport, Aeroporti Ndërkombëtar i Seattle-Tacoma, Aeroporti Ndërkombëtar i Tel Avivit Ben-Gurion dhe Bangkok Suvarnabhumi International Airport

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…