RunWize: Teknologji izraelite për sigurinë në aeroportin ndërkombëtar të Pekinit

Startapi Xsight Systems përdor algoritme të sofistikuara të përpunimit të imazhit dhe radarë të bazuar në inteligjencën artificialeNjë teknologji izraelite u zgjodh për të përmirësuar sigurinë, efikasitetin dhe kapacitetin e pistës në të aeroportit ndërombëtar të Pekinit (Beijing Capital International Airport-BCIA), një nga aeroportet më të ngarkuara në botë.

Si funksionon RunWize?

RunWize, softueri për zbulimin e objekteve të huaj, nga startapi Xsight Systems, përdor algoritme të sofistikuara të përpunimit të imazhit dhe radarë të bazuar në inteligjencën artificiale për të monitoruar vazhdimisht gjurmët me qëllim zbulimin e mbeturinave ose rreziqeve, duke përfshirë zogjtë.

Rreth 120 sensorë RunWize do të instalohen përgjatë pistës lindore të aeroportit ndërkombëtar të Pekinit dhe puna e instalimit do të kompletohet deri në fillim të korrikut.

RunWize kombinon radarin me valë milimetrike dhe përpunimin e imazhit të bazuar në inteligjencën artificiale për të zbuluar objektet e hua ose ndërhyrjet e kafshëve të egra, si dhe për të monitoruar kushtet dhe aktivitetin e pistave.

Sistemet Xsight në aeroportin e Pekinit

Startapi izraelit, i bazuar në Rosh Haayin në Izrael, shpjegoi se RunWize përmirëson ndjeshëm sigurinë gjatë ngritjes dhe uljes së avionëve në aeroportin e kryeqytetin kineze, ku kaluan mbi 100 milionë udhëtarë gjatë vitit të kaluar. Një numër që u tejkalua vetëm nga Aeroporti Ndërkombëtar i Hartsfield-Jackson Atlanta.

Alex Koren, CEO i Xsight Systems, tha pwr gazetën izraelite “The Jerusalem Post”:  “Ne jemi krenar për të sjellë teknologjinë tonë të industrisë në Aeroportin Ndërkombëtar të Pekinit. Ky arritje e rëndësishme konfirmon reputacionin e Xsight në mbarë botën “.

Aeroportet që përdorin tashmë teknologjinë izraelite RunWize përfshijnë Boston Logan International Airport, Aeroporti Ndërkombëtar i Seattle-Tacoma, Aeroporti Ndërkombëtar i Tel Avivit Ben-Gurion dhe Bangkok Suvarnabhumi International Airport

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…