Kosova dhe Izraeli, diplomaci intensive

Edhe pse nuk kanë zyrtarisht njohje diplomatike, midis Kosovës dhe Izraelit ka takime zyrtare në nivel të lartëEdhe pse nuk kanë zyrtarisht njohje diplomatike, midis Kosovës dhe Izraelit ka takime zyrtare në nivel të lartë.

Presidenti Hashim Thaçi, kryeministrat Isa Mustafa dhe Ramush Haradinaj, kryeparlamentari Kadri Veseli, ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli apo zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj dhe Enver Hoxhaj, dhe të tjerë ministra të qeverive të ndryshme kosovare kanë pasur takime të rregullta me ambasadorët jorezidentë të Izraelit në Kosovë.

Gjithashtu, disa nga zyrtarët më të lartë kosovarë kanë vizituar zyrtarisht Izraelin për të marrë pjesë në aktivite të ndryshme, duke dhënë intervista në mediat izraelite, ashtu sikundër shtypi izraelit shkruan shpesh për Kosovën.

 

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…