Kosova dhe Izraeli, diplomaci intensive

Edhe pse nuk kanë zyrtarisht njohje diplomatike, midis Kosovës dhe Izraelit ka takime zyrtare në nivel të lartëEdhe pse nuk kanë zyrtarisht njohje diplomatike, midis Kosovës dhe Izraelit ka takime zyrtare në nivel të lartë.

Presidenti Hashim Thaçi, kryeministrat Isa Mustafa dhe Ramush Haradinaj, kryeparlamentari Kadri Veseli, ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli apo zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj dhe Enver Hoxhaj, dhe të tjerë ministra të qeverive të ndryshme kosovare kanë pasur takime të rregullta me ambasadorët jorezidentë të Izraelit në Kosovë.

Gjithashtu, disa nga zyrtarët më të lartë kosovarë kanë vizituar zyrtarisht Izraelin për të marrë pjesë në aktivite të ndryshme, duke dhënë intervista në mediat izraelite, ashtu sikundër shtypi izraelit shkruan shpesh për Kosovën.

 

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.