Ambasada e Shqipërisë në Izrael dënon sulmet me raketa nga ana e Gazës: Të pajustifikueshme!

Në një postim në Twitter, Ambasada shqiptare dënoi lëshimin e më shumë se 400 raketave nga Gaza drejt civilëve izraelitëAmbasada e Shqipërisë në Izrael reagoi fuqishëm pas sulmeve me raketa në Gaza, duke dënuar përshkallëzimin e dhunshëm të situatës.

Në një postim në Twitter, Ambasada shqiptare në Izrael, thotë se dënon lëshimin e më shumë se 400 raketave nga Gaza drejt civilëve izraelitë duke e quajtur “një veprim i papranueshëm dhe i pajustifikueshëm”.

“Ne dënojmë përshkallëzimin e dhunshëm të situatës në Izraelin jugor, me më shumë se 400 raketa nga Gaza ndaj civilëve, si një veprim i papranueshëm dhe i pajustifikueshëm. Ne mbështesim përpjekjet e nevojshme për kundër përshhkallëzimit!”, shkruan Ambasada shqiptare në Izrael.

Sipas ministrisë e mbrojtjes në Izrael, 220 ushtarë palestinezë janë arrestuar nga izraelitët dhe pritet që situata të tensionohet gjatë orëve në vijim.

Sipas raportimeve nga mediat në Izrael qindra persona rezultojnë të humbur pas sulmeve me raketa ndërsa katët të tjerë kanë humbur jetën.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…