Komiteti Amerikano-Hebraik mbledh ambasadorët e Ballkanit në Izrael, axhenda të përbashkëta politike

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, mori pjesë në drekë pune me ambasadorët e Ballkanit të akredituar në shtetin hebraik.Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, mori pjesë në drekë pune me ambasadorët e Ballkanit të akredituar në shtetin hebraik në Selinë Qëndrore të American Jewish Committee/ Izrael, nga Drejtorja Avital Leibovich e cila organizoi një drekë pune me Ambasadorët e Ballkanit akredituar në Izrael.

Në të mori pjese si i ftuar special, Yossi Kuperwasser, Gjeneral Brigade dhe Drejtues i Qëndrës së Jeruzalemit për Çështjet Publike.

Në fjalën e saj, Leibovich nënvizoi se qëllimi i këtij takimi, formati i të cilit mbahet për herë të parë, tregon qartë se AJC si organizatë lobiste me qendër në New York dhe që ka në fokusin e saj forcimin e marrëdhënieve SHBA-Izrael me shumë vende të ndryshme të botës, tashmë do të vendosë në fokus dhe vendet e Ballkanit.

AJC ka 22 zyra përfaqësie në SHBA, tre të tilla në Amerikën Latine dhe në Europë ka seli në Paris, Berlin, Romë, Varshavë dhe Sofie. AJC shpreh interesin per te hapur zyrën e Përfaqësisë në Ballkan, per vete rendesine qe ka ky rajon, proçeset integruese që po kalon, si dhe rëndësinë që kanë shtetet e Ballkanit në luftën kundër terrorizmit, flukseve migratore, antisemitizmit dhe intensifikimit të marrëdhënieve që Washingtoni dhe Jeruzalemi po bëjnë me ta.

Në muajt në vazhdim Bordi I AJC pritet të shkojë përsëri në Tiranë dhe do të kryejë vizita zyrtare gjithashtu edhe në Podgoricë, Beograd dhe Shkup etj.

Ambasadorët e Ballkanit në fjalët e tyre vlerësuan iniciativën e Drejtores së AJC Leibovich dhe shprehën gatishmërinë për forcimin e bashkëpunimit me AJC. Ata mirëpritën propozimet për hapjen e një zyre të AJC në Ballkan dhe vizitat e Bordit Drejtues të AJC ne rajonin tone.

Sipaz ambasadës shqiptare, takimi u organizua me iniciativën e Avital Leiboviç, Drejtoreshë e Komitetit Amerikano-Hebraik (AJC), dega Izrael. Ambasadori Canaj bëri një panaromë, në kuadër të agjendave të përbashkëta ballkanike.

“Me iniciativën e Avital Leibovich, AJC Jeruzalem, sot u zhvillua dita e parë – Brifing drekë me ambasadorët e Ballkanit të akredituar në, duke paraqitur agjendat tona të përbashkëta politike. Falënderime për Yossi Kuperwasser / Menaxher i Lartë në @JCPA për informim mbi gjendjen aktuale në Izrael”, shkruan ambasada shqiptare në një postim të saj në Tëitter.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…