Programe edukative nga Muzeu i Holokaustit për Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë

Drejtori i Muzeu Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, pret dy kërkues shkencorë nga Muzeu i Holokaustit në New York

Drejtori i Muzeu Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi dhe dy kërkuesit shkencorë

Drejtori i Muzeu Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, priti dy kërkues shkencorë nga Muzeu i Holokaustit në New York.

Ata po mbledhin dëshmi orale nga familje të ndryshme shqiptare që kanë strehuar dhe mbrojtur hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Me dy kërkues shkencorë nga Muzeu i Holokaustit në Neë York. Ata po mbledhin dëshmi orale nga familje të ndryshme shqiptare që kanë strehuar dhe mbrojtur hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Së shpejti, Muzeu Historik Kombëtar do të përfitoj nga programet edukative të Muzeut të Holokaustit në mënyrë të tillë që brezat e rinj të mësojnë për të shkuarën që ajo të mos përsëritet më”, shkruan Koçi në faqen e tij zyrtare.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…