Izraelitët “ngrijnë” kancerin e prostatës, tani synojnë atë në veshka dhe mëlçi

IceCure Medical përdor të ftohtin ekstrem për të ngrirë dhe shkatërruar indet e sëmura. E gjithë procedura zgjat rreth 15 minuta, mund të kryhet në zyrën e mjekut dhe është praktikisht pa dhimbje dhe minimumi invazive për të mos ndikuar në jetën e përditshme të pacientit.


Startupi izraelit që “ngrin” kancerin tani synon veshkat, eshtrat, mëlçinë dhe prostatën. Trajtimet e kancerit janë shpesh procese të njohura dhe të gjata, të cilat ndonjëherë kërkojnë një kombinim të kirurgjisë, rrezatimit dhe kimioterapisë. Këto trajtime mund të zgjasin për muaj ose më shumë dhe të çojnë në një seri efektesh anësore shkatërruese.

Që nga viti 2006, IceCure Medical nga Cesarea ka avancuar konceptin e “cryoablation”, një proces që përdor të ftohtin ekstrem për të ngrirë dhe shkatërruar indet e sëmura.

Ja se si funksionon: pas administrimit anestezi lokale, një pompë mjekësore me azot të lëngët në -170C nëpërmjet një gjilpërë udhëhiqet nga skanimi me ultratinguj për të ngrirë tumorin pa ndikuar indet përreth.

E gjithë procedura zgjat rreth 15 minuta, mund të kryhet në zyrën e mjekut dhe është praktikisht pa dhimbje dhe minimumi invazive për të mos ndikuar në jetën e përditshme të pacientit.

Përveç trajtimit qelizat e tumorit të drejtpërdrejtë, “cryoablation” gjithashtu stimulon qelizat për të sulmuar zonën e ngrirë, ‘mësim’ sistemin imunitar të njohë qelizat e kancerit, pohoi kompania IceCure Medical.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…