Lidhje me organizatat terroriste, mbyllen 30 llogari financiare të BDS

Tridhjetë llogari financiare të lidhura me organizatat jofitimprurëse BDS – e që kanë lidhje me terrorizmin ose operacionet terroriste, janë mbyllur në dy vitet e fundit, sipas një raporti nga Ministria e Çështjeve Strategjike.

Ministri izraelit i Çështjeve Strategjike, Gilad Erdan

Tridhjetë llogari financiare të lidhura me organizatat jofitimprurëse BDS – e që kanë lidhje me terrorizmin ose operacionet terroriste, janë mbyllur në dy vitet e fundit, sipas një raporti nga Ministria e Çështjeve Strategjike.

Të dhënat – rezultatet e një fushate të fshehtë ekonomike nga ministria dhe organizatat pro-izraelite – u zbuluan për herë të parë të hënën (sot).

Dhjetë nga llogaritë u mbyllën në Shtetet e Bashkuara, 20 në Evropë.

Sipas ministrisë, këto mbyllje kanë “ulur ndjeshëm fluksin e fondeve” që këto organizata marrin.

“Për vite me radhë, nxitësit e bojkotimit kanë maskuar veten si ‘aktivistë të të drejtave të njeriut’, duke arritur të mbledhin dhjetëra miliona euro nga vendet perëndimore dhe qytetarët të cilët mendonin se po kontribuonin për të justifikuar drejtësinë dhe barazinë”, tha ministri i Çështjeve Strategjike, Gilad Erdan, në një deklarate.

“Me kalimin e kohës, megjithatë, ne kemi zbuluar se OJQ-të e supozuara të ‘të drejtave të njeriut’ janë në realitet, të mbushura me operativë antisemitikë me lidhje të ngushta me grupet terroriste të fiksuara në shkatërrimin e Shtetit të Izraelit.

“Si rezultat i veprimeve tona, vendet dhe institucionet financiare po distancohen nga këto organizata,” vazhdoi Erdan.

Raporti përmendi disa shembuj të llogarive të mbyllura, të tilla si tre llogari – një në PayPal, Donorbox dhe PLAID – që i përkisnin organizatës bojkotuese Samidoun, të cilat u mbyllën me kërkesë të Forumit Ligjor Ndërkombëtar (International Legal Forum), i cili solli në vëmendjen e platformave Samidoun lidhje të ngushta me Frontin Popullor për Çlirimin e Palestinës (Popular Front for the Liberation of Palestine -PFLP).

Lidhjet u bënë të qarta në një raport të botuar nga Ministria e Çështjeve Strategjike në fillim të këtij viti, i quajtur “Terroristët në Kostume”.

Ky raport zbuloi më shumë se 100 lidhje midis grupeve terroriste dhe organizatave që nxitnin bojkotin e Izraelit, përfshirë punësimin e 30 tanishme dhe ” në pension “.

Ai tregoi se si këta terroristë përdorin organizatat e BDS-së për të zbardhur aktivitetet e tyre të vërteta kundër Izraelit dhe raportojnë për përpjekjet e operativëve terroristë për të përdorur një person “aktivistë të të drejtave të njeriut” për të maskuar veten e tyre të vërtetë. Duke vepruar kështu, këta individë fitojnë legjitimitet dhe para nga vendet perëndimore për të financuar aktivitetet për të bojkotuar dhe delegjimitizuar Izraelin.

Terroristët në kostume treguan se dy përfaqësuesit e Samidoun në Evropë, Mustafa Awad dhe Muhammad Khatib, janë të dy anëtarë të organizatave terroriste.

Samidoun iu përgjigj publikisht mbylljes së llogarive të saj duke akuzuar Ministrinë e Çështjeve Strategjike për ndjekjen e organizimit dhe anëtarëve të saj dhe tha se ekspozimi i ministrisë ndaj lidhjeve të organizatës me grupet terroriste përbën “një nga kërcënimet më të rëndësishme”.

Në mënyrë të ngjashme, në maj 2018, llogaritë e kartës së kreditit të organizatës Al-Haq u mbyllën për shkak të punës së një OJQ-je pro-izraelite duke zbuluar lidhjet e tyre me terrorizmin. Al-Haq është një nga udhëheqësit në promovimin e bojkotit dhe delegjimitimit të Izraelit dhe një organizate veterane aktive në arenën palestineze.

Terroristi në raportin e Suites raporton për shembull se Shaëan Jabarin, një aktivist i lartë i PFLP i cili shërbeu në disa terma burgimi në Izrael për përfshirjen e tij në terrorizëm, është sot drejtori i përgjithshëm i Al-Haq. Organizata e përshkruan veten si “një organizatë e pavarur palestineze për të drejtat e njeriut që vëzhgon dhe dokumenton shkeljet e të drejtave të njeriut nga të gjitha palët në konfliktin izraelito-palestinez”. Jabarin rekrutoi aktivistët e Al-Haq që ishin të përfshirë në terrorizëm dhe vuajtën dënimin me burg prej dy vjetësh për ta bërë këtë.

Gjithashtu i njohur si Qendra Ligjore e Izraelit, Shurat Hadin përdori informacionin e ministrisë, të tilla si Sekretariati i BNC Salah Khaëaja shërbeu një vit në një burg izraelit për shkak të kontaktit me një entitet armiqësor, për t’iu qasur DonorBox dhe për të kërkuar mbylljen e llogarisë së organizatës.

Sipas raportit të së hënës, mbyllja e llogarisë së DonorBox është “parandalimi i organizatës që të mbledhë para nga përdorimi i një tubacioni të rëndësishëm financiar”.

Pas mbylljes së DonorBox, BNC pastaj hapi një tjetër llogari në faqen e internetit Charityëeb, “por kjo përpjekje ishte e pasuksesshme pasi llogaria u mbyll brenda pak orësh”, sipas raportit.

Për më tepër, gjatë dy viteve të fundit janë mbyllur një numër llogarish për mbledhjen e fondeve që lidhen me Interpal, që është gjetur të kenë lidhje me Hamasin. Llogaria Crowdfunding e organizatës MyDonate u ngrirë, si dhe një numër i llogarive të kartës së kreditit u anuluan.

Rezultatet, sipas Erdan: “Përpjekjet tona kanë dëmtuar në mënyrë drastike fushatën e bojkotit, duke çuar në atë që ka shumë më pak financa për të vepruar dhe ndaluar nga marrja e shërbimeve financiare”.

Marrë nga gazeta “The Jerusalem Post”

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Meta tek ushtarakët izraelitë, Leibovich: Një tjetër aspekt i raporteve Izrael-Shqipëri

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF) e vlerësoi jashtë mase vizitën e presidentit…

SHQIPËRI

Meta me kryeparlamentarin Edelstein: Shqipëria ka shumë për të mësuar nga Izraeli

Gjatë vizitës në Izrael, Presidenti Meta është pritur nga kryeparlamentari izraelit, Yuli Edelstein ku i shprehu mirënjohjen për ndihmën që…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…