Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri në 14 vjet.

Kosova sanksionon 7 persona dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Kosova ka vendosur sanksione ndaj shtatë individëve dhe kompanisë AID-ar Properties për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.

Arlind Imeri: Kosova ta shpallë zyrtarisht Hamasin si organizatë terroriste!

Aktivisti i njohur kosovar, Arlind Imeri, në cilësinë e organizatorit të “Marshit paqësor në përkrahje të popullit Hebre”, pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, deklaroi se do t’i dorëzojë një kërkesë Ministres Znj. Donika Schwarz, për të iniciuar shpalljen e organizatës Hamas si organizatë terroriste.

Netanyahu: Nëse Hamasi thyen armëpushimin dhe sulmon Izraelin, e pret fundi!

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar një përgjigje shumë të fuqishme për Hamasin nëse ky grup thyen armëpushimin 11 ditor

Hamasi është organizatë terroriste sipas SHBA dhe BE

Hamas është organizatë terroriste sipas 27 shteteve demokratike anëtare në Unionin Europian, Shteteve të Bashkuara të Amerikës e shumicës së vendeve demokratike nē botë.

Lufta në rrjetet sociale, Izraeli e futi në grackë Hamasin falë një postimi në Twitter

Forcat e Armatosura Izraelite duket se kanë përdorur Twitter-in si një mjet kundër kundërshtarëve për t’i futur në grackë këta të fundit. Me një postim mashtrues, ata i çuan trupat në tunele, të cilat më pas u bombarduan nga ushtria izraelite.

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz: Izraeli nuk bën armëpushim me Hamasin

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz tha se operacioni ushtarak do të vazhdojë në Rripin e Gazës për aq kohë sa është e nevojshme dhe se aktualisht nuk ka asnjë fund në horizont.

Aktet e dhunshme në Jeruzalem, të planifikuara nga Hamas dhe Autoriteti Palestinez

Aktet e dhunshme dhe të papërgjegjshme që po ndodhin sot në kryeqytetin e Izrelit, në Jeruzalem, është si rezultat i nxitjes së planifikuar të protestuesve të dhunshëm të udhëhequr nga grupi terrorist Hamas dhe Autoriteti Palestinez, me synimin për të ndezur dhunën dhe trazirat në qytetin e Jeruzalemit.

Netanyahu: Nëse Hezbollah guxon të sulmojë Izraelin do të paguajë një çmim të rëndë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, iu referua një deklarate të kohëve të fundit të Korpusit të Gardës Revolucionare Islame, Major-Gen. Murteza Qurbani se Irani do të “shkatërrojë Tel Avivin nga Libani”.

Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.