Katër djem, një ide “Innoviz Technologies” dhe… 252 mln dollarë financime nge megakompanitë

Innoviz u themelua në vitin 2016 nga CEO Omer Kailef, Oren Rosenzweig, Amit Steinberg dhe Oren Buskila. Ajo është një kompani vlerësimi prej 550-600 milionë dollarë.


Startapi izraelit Innoviz Technologies, i cili zhvillon sensorë të LiDAR dhe softuer perceptues për industrinë e makinave, bëri të ditur se ka ngritur një shtesë prej 38 milionë dollarë si pjesë e raundit të financimit të Serisë C.

Kjo sjell raundin e financimit të Serisë C në 170 milionë dollarë dhe shumën totale të ngritur nga kompania në 252 milionë dollarë.

Të gjitha fondet e ngritura do të jenë në dispozicion për investime nga kompania.

Raundi i financimit u përfundua, sipas burimeve të tregut, në një kompani vlerësimi prej 550-600 milionë dollarë.

Innoviz u themelua në vitin 2016 nga CEO Omer Kailef, Oren Rosenzweig, Amit Steinberg dhe Oren Buskila.

Që nga themelimi tre vjet më parë, Innoviz ka formuar një numër të partneriteteve me një grup në rritje të furnizuesve kryesorë në industrinë automobilistike, ndër të cilat janë Harman, Magna, Aptiv dhe HiRain Technologies. Përveç kësaj, prodhuesi BMW do të fillojë instalimin e detektorëve LiDAR të Innoviz në automjetet autonome dhe gjysmë autonome të BMW, duke filluar nga viti 2021.

Kompania tani ka 250 të punësuar në zyrat e saj në mbarë botën. 225 prej tyre janë në Izrael.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…