Kërcënimet e fqinjëve, Netanyahu: Mos na provokoni, Izraeli ju shkatërron në vend

Izraeli ka aftësi të jashtëzakonshme shkatërruese dhe armiqtë e tij nuk duhet ta testojnë atë, tha kryeministri Benjamin Netanjahu të mërkurën pas shikimit të një stërvitje të madhe të Israel Defence Force – IDF) në veri të vendit.


Nga Herb Keinon

Izraeli ka aftësi të jashtëzakonshme shkatërruese dhe armiqtë e tij nuk duhet ta testojnë atë, tha kryeministri Benjamin Netanjahu të mërkurën pas shikimit të një stërvitje të madhe të Israel Defence Force – IDF) në veri të vendit.

“Jam shumë i impresionuar nga përmirësimi i gatishmërisë së [IDF-së], në frymën e luftëtarëve dhe komandantëve, dhe veçanërisht në fuqinë shkatërruese të IDF-së”, tha Netanyahu, i cili është gjithashtu ministri i mbrojtjes i vendit. Ai e ndoqi stërvitjen shumë-planëshe me Shefin e Shtabit, gjeneralin Aviv Kochavi, dhe foli me oficerë të IDF-së dhe ushtarë pjesëmarrës në stërvitje.

“Unë dëgjoj fqinjët tanë nga veriu, jugu dhe lindja duke na kërcënuar se do të na shkatërrojnë”, tha ai. “U them armiqve tanë: IDF ka një fuqi shumë të madhe të asgjësimit. Mos na provoni.”

Komentet e Netanyahut erdhën në mes të një rritjeje të tensioneve rajonale, duke përfshirë ato midis SHBA dhe Iranit në Gjirin Persik. Ushtrimi masiv përfshinte të gjitha degët e ushtrisë, duke përfshirë përdorimin e avionit F-35 të blerë nga SHBA

Burimi: “The Jerusalem Post

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…