“Jewish Daily Bulletin”: Gazetari i shquar hebre, Herman Bernstein, emërohet ambasador në Shqipëri

Herman Bernstein, autor, gazetar dhe editor i shquar, i është ofruar vendi i ministrit (ambasadorit) në Shqipëri nga Presidenti amerikan Hoover. Lajmi i publikuar nga “Jewish Daily Bulletin”, më 31 janar 1930.


Herman Bernstein, autor, gazetar dhe editor i shquar, i është ofruar vendi i ministrit (ambasadorit) në Shqipëri nga Presidenti amerikan Hoover. Lajmi i publikuar nga “Jewish Daily Bulletin”, më 31 janar 1930.

Herman Bernstein (21.08.1876-31.08.1935)

Teksti i plotë

Herman Bernstein, autor, gazetar dhe editor i shquar, i është ofruar vendi i ministrit (ambasadorit) në Shqipëri nga Presidenti Hoover. Me pranimin e tij Z. Bernstein bëhet hebreu i tretë i emëruar në një post diplomatik nga administrata Hoover, dy të tjerat janë Harry Guggenheim në Kubë dhe Abraham Ratshesk në Çekosllovaki.

Z.Bernstein, i cili është 53 vjeç, lindi në Rusi dhe erdhi në Shtetet e Bashkuara në 1893. Nga 1908 deri më 1912 ai ishte korrespondent speciale për Neë York “Times”  në vende të ndryshme evropiane. Si themelues i të përditshmes në gjuhën Jidish, “The Day”, zoti Bernstein ishte redaktor nga viti 1914 deri më 1916 dhe për tre vitet e ardhshme editoi American Hebrew.

Ai ka në kreditit e tij një sërë kontributesh në fushën gazetareske, mes të cilave edhe publikimin e telegrameve të famshëm “Ëilly Nicky” në Nju Jork “Herald”, një intervistë e rëndësishme me Kontin Leo Tolstoi dhe artikuj të panumërt në Rusi dhe Poloni. Z. Bernstein është autor i një numri librash popullore dhe dramash. Ishte zoti Bernstein i cili i ekspozoi të ashtuquajturat “Protokollet e Pleqve të Sionit” (Protocols of the Elders of Zion). Ai gjithashtu ka kontribuar si editor redaktorin e “Jewish Tribune” (Tribunës hebraike”), shkruhet në lajmin e publikuar nga “Jewish Daily Bulletin”, më 31 janar 1930.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…