Miriam Adelson: Shpresoj që të ketë një libër biblik “Libri i Trump”

Mega-donatorja republikane, pronare e gazetës “Israel Hayom” (Izraeli Sot) e krahason presidentin e SHBA-ve me ‘profetët e antikitetit’

Miriam Adelson, duke folur në konferencën e Këshillit Izraelito-Amerikan, 30 nëntor 2018.

JTA – Nuk është më lajm që Sheldon dhe Miriam Adelson janë tifozë të mëdhenj të Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump.

Mega-donatorët republikanë dhanë miliona në fushatën presidenciale të Trump në vitin 2016. Por, Miriam Adelson, mori një hap më tej të enjten.

Izraelito-amerikania e krahasoi presidentin me profetët biblikë, në një artikull në të cilin, ajo u pyet se, pse ai nuk kishte gëzuar përkrahje më të lartë mes hebrenjve amerikanë.

“Nuk ka patur asnjë rast (deri më tani, ende zgjedhjet e 2020) është një gjë e çuditshme që do të mendohet prej historianëve”, shkruante Adelsoni në një artikull për “Israel Hayom”, në  të cilën ajo është botuese. “Dijetarët e Biblës pa dyshim do të kenë parasysh heronjtë, të urtët dhe profetët e antikitetit, të cilët u përpoqën në mënyrë të ngjashme nga njerëzit që erdhën për të ngritur.”

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

 

Adelson tha se, ajo dëshironte që do të kishte një libër biblik me emrin e Trump në të ardhmen.

“A do të ishte shumë për t’u lutur për një ditë kur Bibla të marrë një ‘Libër të Trumpit’, ashtu si ai ka një ‘Libër të Esterit’ që feston çlirimin e hebrenjve nga Persia e lashtë?”, pyeti Adelson.

Vitin e kaluar, Trump nderoi Adelson me origjinë izraelite me Medaljen Presidenciale të Lirisë, duke vënë në dukje karrierën e saj në mjekësi dhe filantropinë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…