Hezbollah organizatë terroriste, ndihmësi i Trump përgëzon Kosovën

Ndihmësi i Presidenti Trump për Çështjet e Sigurisë Kombëtare, (NSA), John Bolton ka lavdëruar dje Kosovën për vendimin e saj lidhur me organizatën Hezbollah.


Nga Ruben Avxhiu, Illyria Press

Kjo deklaratë vjen pak kohë pas një përgëzimi të ngjashëm nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.
“SHBA lavdëron Kosovën për shpalljen e Hezbollah si organizatë terroriste”, shkroi të hënën në darkë Bolton në rrjetin Twitter. “Kjo vegël iraniane terrori kërcënon qendrueshmërinë e Lindjes së Mesme dhe në mbarë botën”.

Përshëndetja që vjen nga njeriu në pozicionin më të lartë të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë është edhe më me interes se ai i kreut të diplomacisë amerikane, Pompeo. Kjo sidomos se Bolton është një rast i rrallë mes diplomatëve të lartë amerikanë që kanë folur kundër pavarësisë së Kosovës kur ajo u shpall në 2008. Në postin e ri, ai i është përshtatur politikës së jashtme amerikane por është shoqëruar gjithnjë me një hije dyshimi nga pikëvështrimi i shqiptarëve për shkak të deklaratave të mëparshme.

Disa shohin te Bolton mbështetjen më të madhe amerikane për një marrëveshje me ndryshim kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë. Bolton është shprehur në favor të një marrëveshjeve mes këtyre dy vendeve, po nuk ka ndonjë provë bindëse që të jetë ai ideatori apo arsyeja se pse SHBA ka nxitur bisedimet në këtë drejtim.

Bolton njihet si mbështetës i politikës së jashtme agresive amerikane sidomos kundër Iranit. Ai ka udhëtuar në Tiranë për të vizituar militantët e grupit disident iranian MEK dhe familjet e tyre që kanë marrë strehim aty.

Shumë vëzhgues mbajnë Boltonin përgjegjës që Presidenti Trump ka ashpërsuar retorikën ndaj Iranit duke bërë që të ndizen spekullimet për një luftë të re.

“Bota është duke e kuptuar financimin nga Irani të terrorit dhe duke treguar me emër përfituesin e tij kryesor: Hizballahun”, e mbylli ai postimin e tij në Tuittër për Kosovën.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…