Shitjet e kompanive izraelite High-Tech, 14.48 miliard dollarë në 66 marrëveshje në janar-qershor 2019

Në gjysmën e parë të vitit 2019, aktiviteti i shitjeve të kompanive të teknologjisë së lartë në Izrael arriti në 14.48 miliardë dollarë në 66 marrëveshje, një nivel pesë-vjeçar sipas raportit IVC-Meitar.


Në gjysmën e parë të vitit 2019, aktiviteti i shitjeve të kompanive të teknologjisë së lartë në Izrael arriti në 14.48 miliardë dollarë në 66 marrëveshje, një nivel pesë-vjeçar sipas raportit IVC-Meitar.

Kjo shumë përfshiu një mega-marrëveshje në të cilën Nvidia bleu zhvilluesin  e çipeve të lidhjeve “big data”, Mellanox Technologies Ltd. për 6.9 miliard dollarë.

Duke përjashtuar marrëveshjen Mellanox, vlera e përgjithshme e daljes arriti në 7.58 miliardë dollarë në gjysmën e parë të vitit 2019.

Me gjithë një rënie të lehtë të numrit të shitjeve nga 73 shitjet në gjysmën e parë të 2018 deri në 66 shitjet në gjysmën e parë të vitit 2019, vlera totale e shitjeve në gjysmën e parë të vitit 2019 është rritur në mënyrë të konsiderueshme nga 6.49 miliardë dollarë në gjysmën e parë të vitit 2018 në 14.48 miliardë dollarë në gjysmën e parë të vitit 2019.

Vlera mesatare e shitjeve në gjysmën e parë të vitit 2019 përcaktoi një rekord pesëvjeçar, duke arritur në 116.6 milionë dollarë, pothuajse dyfishuar krahasuar me 63 milionë dollarë në vitin 2015 në vit.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…