Ambasadorja Floreta Faber: Sa shumë të përbashkëta dhe për të mësuar midis Shqipërisë dhe Izraelit

Ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber, po kryen një vizitë pune në Izrael, e ftuar nga American Jewish Committee – AJC (Komiteti Amerikano Hebre), në kuadër të një “Projekti Këmbimi” (Project Interchange) të organizuar nga AJC.


Ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber, po kryen një vizitë pune në Izrael, e ftuar nga American Jewish Committee – AJC (Komiteti Amerikano Hebre), në kuadër të një “Projekti Këmbimi” (Project Interchange) të organizuar nga AJC.

Ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber

 

E mrekulluar nga udhëtimi im i parë në Izrael në kuadër të Projektit të Këmbimit të AJC Global. Bordi i AJC do të vizitojë Shqipërinë gjatë kësaj jave. Nuk është koincidencë, tregon se shumë gjëra të përbashkëta kemi dhe tani për të mësuar dhe shkëmbyer midis Shqipërisë dhe Izraelit”, shkruan ambasadorja Faber në llogarinë e saj në Twitter.

 

 

Në të njëjtin aktivitet ndodhet edhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku

 

Komiteti Amerikan Hebre (AJC) punon për të rritur mirëqenien e popullit hebre dhe Izraelit, dhe për të avancuar të drejtat e njeriut dhe vlerat demokratike në mbarë botën.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Çfarë krenarie kur “From the Depths” nderoi në Poloni shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë!

Shoqata “From the Depths”, e themeluar nga Jonny Daniels, organizoi në Varshavë eventin “Një Mbrëmje për të Drejtët” (“An Evening…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…